• Tešíme sa na prvákov
     • Tešíme sa na prvákov

     • Dňa 5.4.2023 sa ako každý rok konal zápis do prvého ročníka. Žiakov čakala krásna rozprávková trieda Mickey Mousa a Minnie. Deti predviedli svoju šikovnosť a vedomosti. Poznali farby, geometrické tvary,  správne určili počet a samostatné napísali svoje meno. Za odmenu si mohli  vyfarbiť pekné obrázky a tiež poskladať puzzle. Budúci prváci neodišli naprázdno. Ocenení boli medailou a pamätnou tabuľkou a v taštičke si odniesli malé drobnosti ako pamiatku  na zápis. Všetci sa veľmi tešia na školu a školské povinnosti, veď už sú PRVÁCI. 😊

      Mgr. Mária Onuferová

     • Spoločné čítanie rodičov a detí

     • Sto rokov od narodenia detskej spisovateľky Kristy Bendovej sme si pripomenuli v kruhu rodičov a detí spoločným čítaním v utorok 28. 3. 2023. Začali sme privítaním pána spisovateľa Františka Ružbarského. Jeho rozprávanie o písaní, tvorbe a príbehoch bolo krásnym začiatkom tohto dňa. Tak  sme sa dozvedeli niečo o živote a diele spisovateľky Kristy Bendovej a spolu s rodičmi sa presunuli do jednotlivých tried. A čo bolo potom? Urobte si pohodlie a čítajte.

      Hugolín

      Prváci sa spolu s rodičmi zoznámili v Osmijankovej knihe rozprávok s rozkýchaným slonom Hugolínom, ktorý dostal príšernú nádchu. Pani nádche sa totižto nepáčilo ani v jednom nose a tak skončila v dlhom chobote. Prváci sa poskúšali po prečítaní rozprávky liečiť plyšáka Hugolína, ktorému v dramatickej hre podali lieky – cevitamín, acylpirín a harmančekový čaj. Deti sa pokúsili zahrať aj nádchu, ktorá navštívila aj iné zvieratká. Bola to celkom sranda kýchať ako mačka, vtáčik,  had, medveď, dedo alebo tancujúca dievčina. Nakoniec sa naučili veselú tanečnú pieseň o slonovi a takisto namaľovali nezbednú pani nádchu na plagát.

      Mgr. Mária Zdeneková

       

      O načisto múdrych druhákoch, ich rodičoch a (ne) šťastnej pani učiteľke

      Je sova múdra a somár hlúpy?

      Rodičia mali veľmi dôležitú úlohu počas tohto dňa. Prišli svojim deťom čítať, ale aj porozprávať o tom, či radi čítali v detstve a aká kniha bola pre nich najkrajšia. Druháci spolu s rodičmi čítali príbeh „O piškótovej sove“ z knihy Osmijankove rozprávky. Keďže v príbehu sa dozvedeli o kuchárke, ktorá upiekla deťom v škole piškótové sovy  a oni z nich zmúdreli, tak aj naši žiaci skúšali telefonovať retro telefónom do jedálne. Pani vedúca už ale  mala pripravené mäso s kôprovou omáčkou. Tak sme sa rozhodli spolu s rodičmi takéto piškótové sovy pripraviť. Podarilo sa! Ochutnávali sme jedli – nastala chvíľa keď pani učiteľka chcela vyskúšať či to funguje a či sme my žiaci zmúdreli. Vyberali sme ťažké otázky o sove a predstavte si všetky sme uhádli - fungovalo to! Lenže.... Trošku nás zamrzel fakt, že sova múdra nie je, iba tak vyzerá. No čo už hlavne, že sme to vedeli. Nastala však chvíľa, keď sme ako v príbehu od Kristy Bendovej boli veeeľmi múdre deti, tak im kuchárka musela upiecť piškótových somárov, lebo všetko deti vedeli a aj riaditeľ a učitelia boli z toho nešťastní. Ale naša pani učiteľka iba hovorila, že musíme tých somárov urobiť a zjesť, lebo zajtra môže dať rovno výpoveď. Preto  sme spolu s rodičmi začali „piecť“ somárov. O chvíľu sme si už pochutnávali na uškách či chvostíkoch. Znova si nás chcela pani učiteľka vyskúšať či to funguje a tak dával otázky...

      Všetko sme vedeli! Neohlúpli sme ako žiaci v príbehu. Vedeli sme, že somár je veľmi  inteligentné zviera podobné delfínom. Tiež sme vedeli, že pomáhal pri stavbách pyramíd a,  že cestu, ktorú raz prejde si pamätá akoby používal GPS.

      Takže ak vám niekto povie, že ste somár, vôbec  vás tým neurazí - práve naopak.

      Krista Bendová napísala báseň „Bola raz jedna trieda a my sme si ju vymysleli takto.

      Bola raz jedna škola

      Bola raz jedna škola,
      riaditeľkou v nej Mária Kromková bola.
      Tá škola bola malá
      a žiakov veľa mala.
      A bol v nej druhák Dávid
      čo nikdy nemal kovid.
      Bol tam aj žiačik Jurko
      čo lietal ako pierko.
      Tá škola mala Zojku
      čo mala rada čokoládu horkú.
      A bol aj v škole Hovanec
      čo čakal iba na zvonec.
      Tak tam bol žiak Šimon,
      skoro ako pokémon.
      Bola v nej aj Majka
      čo bola super hlávka.
      No v škole sedel  Števko
      ten chcel vedieť všetko.
      A škola mala Kristínku
      skoro slávnu balerínku.
      A veľa iných žiakov čo škole radosť robili
      a z výborných známok sa hostili.
      V Krivanoch  škola je veselá
      lebo nikdy nebola osamelá.

      PaedDr. Katarína Janičová

      Lekvár a Boženka

      Aj k tretiakom zavítal jeden odvážlivec!  Bol to ocko Šimona Karabaša Jozefa Karabaš. A keďže chlapi držia spolu, preto do našej prevažne chlapčenskej triedy rýchlo zapadol a my dve s Lenkou sme sa ako „dievčatá“ iba  pekne usmievali. Vybrali sme si príbeh O lekvárovej Božene, pretože je to príbeh veselý, ako aj naša trieda. Po úvodnom prečítaní a oboznámení sa s príbehom sme hneď museli ochutnať domáci slivkový lekvár podobne ako naša Boženka z príbehu. Mali sme aj lekvárové písanie a vymenili sme hlavnú postavu za „lekvárového“ Marka či Janíka. Keď už boli spokojné aj naše brušká, privolali sme aj rýchlu pomoc k babke, ktorá si myslela, že vidí čerta a odpadla.  Náš skúsený ocko deťom vysvetlil ako správne postupovať, aj ako privolať záchrannú službu. Po vyliečení babky sme sa presunuli na druhý najväčší svetadiel, do Afriky, ktorú sme spoznávali, naučili sme sa niekoľko slov v ich jazyku a zaspievali pesničku. A že tento deň aj naša trieda sú na jedničku , vymysleli sme si o nás peknú básničku.

      Bola raz jedna trieda,                                                            Peťko kreslič veliký,
      v nej slečna Lenka a chlapcov veľa.                                     kreslí aj do matiky.
      A prišiel Slavko Janič                                                            Franko , Mária a Dávidko
      a nemal sa tu nanič.                                                              tí nesedia veru ako pravítko.
      A prišiel Matúš Kuchár,                                                         Naši chlapi, futbalisti sú to veľkí
      očami gúľal, po triede sa kňúral.                                           prekopú sa až do telky!

      A prišiel rýchly Miško
      čo bežaaaaal veľmi friško.
      A bol tam Kubo Kubatý,
      úsmev mal pekný, zubatý.
      V triede bol aj Adam
      a vedel celú abecedu hádam.
      A prifrndžal aj Tobi,
      čo najmenej zlobí a ťažko sa mu robí.
      Priskočil tam Šimi,
      čo vymýšľa si pekné rýmy .
      Prišiel Martin, trošku meškal
      sem tam na hodine prispal
      no do tanca si výskal.  

      Mgr. Silvia Radačovská

      Ako štvrtáci chceli predať päťku

          Štvrtáci sa dozvedeli, z množstvá Osmijankových príbehov: O skoro utopenej päťke.  Pracovali v skupinách spolu s rodičmi a tvorili  plagát, kde by spropagovali päťku a chceli ju predať, aby viac nebola smutná a osamelá. Naučili sa reprodukovať príbeh podľa osnovy. Zistili ako sa číslo päť píše v iných jazykoch  a ktoré krajiny  majú päťku ako najlepšiu známku v žiackej knižke. V závere spoločne s rodičmi vytvorili krásne básne , aby smutnú päťku rozveselili.

      Mgr. Mária Onuferová

     • Medzinárodný deň  florbalu

     • Všetci s florbalkami do školy,  iba brankári nie

      "S florbalkami opäť do školy! V stredu 12.04. oslavujeme na Slovensku ďalší skvelý Medzinárodný deň florbalu - aj tentoraz unikátnym spôsobom. Všetci chlapci a dievčatá si môžu priniesť do školy svoje florbalky alebo si ich požičať od svojich kamarátov a zahrať si počas dňa florbal v telocvični, či na školskom dvore. Oslávme tento deň pohybom a radosťou zo športu v akejkoľvek podobe. Viac športových zážitkov vám na konci školského roka prinesie celoslovenské školské finále SUPER FLORBAL s čistou energiou Ekofondu SPP. Váš Slovenský zväz florbalu a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR."

      Takto znela výzva na športovanie. Naši žiaci boli nadšení, že po sviatkoch mali viac pohybových aktivít a to v ich obľúbenej hre „florbal“ .

      Už od prvej vyučovacej hodiny bojovali proti sebe prváci až štvrtáci. Boli to nádherné výkony. Niekedy aj plač, lebo v tíme hrali všetci žiaci nielen vynikajúci  z vynikajúcich.  Najúspešnejšími boli tentokrát tretiaci, blahoželáme im k víťazstvu.  Tešíme sa spolu so žiakmi na ďalšie zaujímavé výzvy.

      PaedDr. Katarína Janičová

    • Oznam
     • Oznam

     • VEĽKONOČNÉ PRÁZDNINY

       5. 4. 2023

      Oznamujeme žiakom a rodičom, že veľkonočné prázdniny sa v školskom roku 2022/2023 uskutočnia v termíne od 6. apríla (štvrtok) do 11. apríla (utorok) 2023. Vyučovanie po prázdninách pokračuje v stredu 12. apríla 2023.

      Vo štvrtok 6. apríla 2023 a v utorok 11. apríla 2023 bude, so súhlasom zriaďovateľa, prerušená prevádzka MŠ z organizačných dôvodov.

      Krásne veľkonočné sviatky plné pokoja, lásky a spokojnosti v kruhu svojich blízkych Vám želajú zamestnanci školy.

    • Oznam
     • Oznam

     • Rodičovské združenie

      Oznamujeme rodičom a zákonným zástupcom žiakov, že v pondelok 3. apríla 2023  v čase od 13.30 do 16.30 h sa uskutočnia v škole triedne aktívy rodičovského združenia. Triedne aktívy RZ sa uskutočnia formou konzultačných hodín. Počas konzultačných hodín Vám budú  k dispozícii všetci vyučujúci, aby Vás informovali o výsledkoch Vašich detí, prípadne odpovedali na Vaše otázky. Ak si chcete dohodnúť  konzultácie na konkrétny čas, vopred kontaktujte triedneho učiteľa a dohodnete si presný čas.

      Ďakujeme za Váš záujem a tešíme sa na Vašu návštevu.

      Mgr. Mária Kromková - riaditeľka školy

     • ZÁPIS DO 1. ROČNÍKA

     • Vážení rodičia predškolákov!

      Srdečne Vás pozývame na zápis do 1. ročníka na školský rok 2023/2024, ktorý sa uskutoční v základnej škole v stredu 5. apríla 2023 v čase od 14.00 do 17.00  v triede 4. A (učebňa č. 19 na prvom poschodí).

      Ponúkame možnosť vopred si rezervovať presný čas zápisu na telefónnom čísle 0915546673 (Mgr. Mária Onuferová, učiteľka poverená zápisom a budúca učiteľka prvákov).

      Po dohode s vedením školy (tel. 0910897681) je možné dieťa zapísať aj v inom termíne.  

      Zápis do 1. ročníka sa uskutoční za prítomnosti detí.

      Prihlášku môžete podať v listinnej podobe na formulári s podpisom oboch zákonných zástupcov, alebo elektronicky - ELEKTRONICKÁ PRIHLÁŠKA.

      V deň zápisu je potrebné doniesť vyplnenú prihlášku podpísanú obidvoma rodičmi (zákonnými zástupcami), rodný list dieťaťa a občiansky preukaz rodiča.

      Ak nemáte možnosť elektronickú prihlášku vytlačiť, tak ju iba vyplňte, odošlite a oznámte nám túto skutočnosť na telefónnom čísle 0910897681. Prihlášku v tlačenej podobe máte k dispozícii v MŠ a na vrátnici školy.

      Ak rodič uvažuje o tom, že jeho dieťa bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole, je povinný o tejto skutočnosti informovať riaditeľku základnej školy v závere prihlášky (v poznámke).

     • Riaditeľské voľno

     • 27. 3. 2023

      Riaditeľka ZŠ s MŠ Krivany oznamuje, že dňa 31. 3. 2023 (piatok) udeľuje v zmysle §150 ods.5 zákona č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a so súhlasom zriaďovateľa  deťom MŠ a žiakom  riaditeľské voľno z organizačných dôvodov (Deň učiteľov).

      Mgr. Mária Kromková

     • Obedy zadarmo od 1. mája 2023

     • Informácia pre rodiča dieťaťa alebo fyzickú osobu,
      ktorej je dieťa zverené do starostlivosti o poskytovaní dotácie na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa od 01.05.2023 na deti, ktoré navštevujú posledný ročník materskej školy alebo základnú školu.

      S účinnosťou od 01.05.2023 v zmysle § 4 ods. 3 písm. a) zákona č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v znení neskorších predpisov, je možné dotáciu na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa (ďalej len „dotácia na stravu“) poskytnúť na dieťa, ktoré navštevuje posledný ročník materskej školy (ďalej len „MŠ“) alebo základnú školu (ďalej len „ZŠ“),
      ak rodič dieťaťa  alebo fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti rozhodnutím súdu, písomne požiada o poskytnutie dotácie na stravu.

      Dotácia na  stravu sa od 01.05.2023 bude poskytovať v sume:

      • 1,40 eur za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo výchovno-vzdelávacej činnosti v poslednom ročníku MŠ a odobralo obed,
      • 2,10 eur za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo vyučovania v ZŠ na prvom stupni a odobralo obed,
      • 2,30 eur za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo vyučovania v ZŠ na druhom stupni a odobralo obed.

      V súvislosti s poskytovaním dotácie na stravu si Vás dovoľujeme tiež informovať, že:

      • za vyučovanie v ZŠ sa považuje aj individuálne vzdelávanie bez pravidelnej účasti na vzdelávaní v ZŠ, pričom dotáciu na stravu je možné poskytnúť len v prípade, ak obed pre dieťa bude odobratý v školskej jedálni,  
      • dotáciu na stravu je možné poskytnúť na dieťa aj v prípade, ak sa dieťa nestravuje v zariadení školského stravovania z dôvodu, že zdravotný stav dieťaťa podľa posúdenia ošetrujúceho lekára– špecialistu (napr. gastroenterológ, diabetológ, imunológ, alergológ a pod.) vyžaduje osobitné stravovanie a zariadenie školského stravovania nevie zabezpečiť takéto jedlo. Podmienkou však je, že o stravovanie v školskej jedálni požiadate a Vaše dieťa bude  zaradené do zoznamu stravníkov s tým, že školská jedáleň nevie zabezpečiť diétnu stravu (dieťa si diétnu stravu prinesie na konzumáciu v rámci obeda do MŠ alebo ZŠ).

      Ak Vaše dieťa navštevuje ZŠ alebo posledný ročník MŠ a máte záujem od 01.05.2023 o poskytovanie dotácie na stravu na Vaše dieťa, je nevyhnutné požiadať o dotáciu na stravu. O dotáciu môže rodič požiadať elektronicky cez aplikáciu Edupage, alebo na nižšie uvedenom tlačive (žiadosť - návratka),  ktorú žiadame doručiť zariadeniu školského stravovania: ŠJ pri ZŠ s MŠ Krivany, Krivany 1, najneskôr v termíne do 31. marca 2023. Využiť môžete na doručenie aj poštovú schránku školy pri hlavnom vchode. V prípade, že sa Vaše dieťa v školskej jedálni nestravuje, je zároveň potrebné požiadať, aby dieťa bolo zaradené do zoznamu stravníkov na základe zápisného lístka stravníka, ktorý mu zašle (po aktualizácii) zariadenie školského stravovania.

      Upozornenie: V prípade, ak nedoručíte túto návratku zariadeniu školského stravovania v stanovenom termíne, na  dieťa nebude možné poskytovať dotáciu na stravu, až kým v priebehu školského polroka o dotáciu na stravu nepožiadate. Žiadosť o poskytnutie dotácie na stravu je možné odvolať. 
      ___________________________________________
      Deťom v MŠ, ktoré nenavštevujú posledný ročník sa bude dotácia na stravu od 01.05.2023 poskytovať za rovnakých podmienok, ako doteraz, t.j. ak ide o dieťa, ktoré žije v domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi alebo ktorej príjem je najviac vo výške životného minima.

      Návod na odovzdanie žiadosti elektronicky

      Písomná návratka k žiadosti o dotáciu na stravu zadarmo od 1.5. 2023

      Zápisný lístok

    • Workshop s umelcom Antonom Kočišom
     • Workshop s umelcom Antonom Kočišom

     • MALÉ POOHLIADNUTIE

      Takto znie názov výstavy Antona Kočiša umelca zo Stropkova. Žiaci 1. a 2. stupňa našej školy sa v pondelok dňa 20. marca zúčastnili workshopu v mestskej galérii v Lipanoch. Stretnutie s týmto nezameniteľným umelcom, ktorý sršal entuziazmom a úžasným pohľadom na svet zanechal v nás nezabudnuteľný zážitok. Mali sme možnosť prejsť si jeho obrazy počas, ktorých nás sprevádzal a odhaľoval tajomstvá každého diela. Žiaci kládli zaujímavé a často krát ťažké otázky s ktorými sa musel pán Anton vysporiadať. Ako sám povedal „milé deti máte teraz nového kamaráta Tóna zo Stropkova.“

      Z jeho tvorby cítiť radosť, smútok, úctu aj opovrhnutie k jednotlivcom i spoločnosti. Vychádza z úvah o podstate bytia, vzniku a existencii jedinca, premenách sveta. V prácach vedie dialóg s ľudskou bytosťou či už prostredníctvom symboliky, siluety, alebo konkrétneho detailu. Dominantou jeho tvorby však ostáva žena stvárnená v rôznych podobách, reakciách, situáciách.

      Deti sa mali inšpirovať jeho tvorbou, farbami, stvárnením a svoje pocity mali vyjadriť na papier. Niektorí sa rozhodli maľovať farbami a farbičkami, iní kresbu ceruzou a kolážou. Práce boli rôznorodé a vystihovali každého vlastné stvárnenie svojich pocitov. Odchádzali sme naplnení  umeleckým zážitkom. Strávili sme pekné tvorivé dopoludnie s kamarátom Tónom na ktoré nezabudneme.

                                                                                                                                  Mgr. Katarína Janošková

    • STUDNIČKA  KADLUBEK
     • STUDNIČKA  KADLUBEK

     • Je plná života

      Vyzeralo to, že nám vyschla! Našťastie nie! Je plná života a veľmi sa tomu tešíme.

      Po štyroch rokoch s ďalšími nadšenými žiakmi sme sa rozhodli obnoviť prameň studničky Kadlubek.

      Studničku Kadlubek využívali vojaci, keď táborili v Krivanoch na Kamencoch. Dali si urobiť rozbor aj z ostatných studní, no najlepšiu kvalitu mala tá „Kadlubkova“. Studničku sme vyčistili s pomocou pána Šejirmana. Označili sme ju tabuľkou vyrobenou p. Hriňákom na podnet p. Karabašovej, s finančnou podporou OZ ZRPŠ Krivany.

      Studnička sa nachádza na pozemku manželov Duchových, ktorí nás milo prijali a aj pohostili.

      Pri oddychu po vyčistení nám spríjemnila chvíle p. Urdová čítaním príbehov o prírode. Deti sa veľa naučili o ľudskosti, práci, prívetivosti, pohostinnosti, pokory, lásky...to všetko videli v nás dospelých. Veríme, že si to zapamätajú a uložia do ❤️

      „Páčilo sa mi, že bol tam Zojkin dedko a, že nám pomáhal. Bolo to super. Teším sa, že majú studničku. Keď pôjdeme zase donesiem im dačo z domu. Napríklad čokoládu. Teším sa na pani Duchovú a pani Urdovú, keď budeme dávať rúru, striešku a filter“.    Jakub Hovanec 2.A

                                                                                                                 PaedDr. Katarína Janičová

     • Deň vody

     • Organizácia spojených národov v roku 1993 určila 22. marec Dňom vody. Šiestaci a siedmaci z našej školy „oslávili“ tento deň čistením nášho okolia. Šiestaci s pani učiteľkou Janoškovou čistili dedinu a podarilo sa im nazbierať tri vrecia odpadu. Siedmaci s pánom učiteľom Klembarom čistili povodie rieky Torysa a okrem ôsmich vriec odpadu bola ich najcennejším úlovkom železničná tabuľa s nápisom Rožkovany.
      Nezabúdajme: „Až keď sa vyrúbe posledný strom, otrávi posledná rieka, uloví posledná ryba, až vtedy pochopíme, že peniaze sa jesť nedajú.“
                                                                                                            Mgr. Štefan Klembara

     • Oslava ľubozvučnej slovenčiny

     • Hviezdoslavov Kubín 2023

      Základná škola s materskou školou Krivany dňa 16. marca zorganizovala školské kolo literárnej súťaže v prednese poézie a prózy. V priestoroch triedy    5. A sa stretlo 28 žiakov školy, ktorí majú radi recitáciu. S radosťou prezentovali svoje nadanie a recitátorské schopnosti. Porota mala veľa práce, aby napokon vybrala tých najlepších.

      Školskému kolu predchádzali triedne kolá, na ktorých vyučujúce vybrali  najšikovnejších žiakov. Básničky plné fantázie, príbehy o zvieratkách, medziľudských vzťahoch, často aj poučné príbehy plné múdrosti a inšpirácie zazneli naplno a páčili sa aj porote. Tretie miesta získali Emka Kohanová, Matúš Kuchár (I. kategória, poézia), Jozef  Garančovský (II. kategória, poézia), Natália Mišenčíková (III. kategória, poézia), Štefan Berdis (I. kategória, próza). Druhé miesta získali Lýdia Kuchárová, Jasmin Saxová (I. kategória, poézia), Justína Šejirmanová (II. kategória, poézia), Šimon Kopilec (III. kategória, poézia), Adam Kušnír (I. kategória, próza), Nikolas Želinský                       (II. kategória, próza). Prvé miesta a zároveň postup do okresného kola, ktoré sa uskutoční 30. marca v Sabinove, obsadili Zoja Šejirmanová (I. kategória, poézia), Filip Križalkovič (II. kategória, poézia), Jozef Karabaš (III. kategória, poézia), Gréta Hradiská (II. kategória, próza) a Tatiana Berdisová (III. kategória, próza). „Pri tejto súťaži sme si precvičili pamäť. Mne osobne sa páčili texty a prednesy spolužiakov, niektoré boli dokonca aj veľmi vtipné,“ vyjadrila sa o podujatí siedmačka Tatiana Berdisová. Víťazom blahoželáme a tešíme sa na ďalšiu súťaž zameranú na prednes.

                                                                                                        Mgr. Alena Hrabčáková

    • Jarné prázdniny
     • Jarné prázdniny

     • Oznam rodičom

      Oznamujeme  rodičom a žiakom, že jarné prázdniny sa v školskom roku 2022/2023 uskutočnia v termíne od 06. marca (pondelok) do 10. marca (piatok) 2023. Vyučovanie po prázdninách pokračuje  v pondelok 13. marca 2023.

      Prerušenie prevádzky MŠ, ŠKD a ŠJ

      Počas jarných prázdnin bude, so súhlasom zriaďovateľa, z organizačných a prevádzkových dôvodov (z dôvodu vysokých prevádzkových nákladov) prerušený výchovno-vzdelávací proces  v materskej škole a v školskom klube detí, taktiež nebude prevádzka školskej jedálne. Prevádzka materskej školy, školského klubu detí a školskej jedálne sa obnoví v riadnom režime od pondelka 13. marca 2023.

    • Aktivity turistického krúžku v januári a februári
     • Aktivity turistického krúžku v januári a februári

     • V prvých dvoch mesiacoch tohto roka sa nám podarilo uskutočniť tri pravé zimné túry. Bohužiaľ, účasť bola nižšia, avšak chápeme, že nie každý má dostatočnú výbavu (a odvahu) na zimnú turistiku.

      Prvá túra sa uskutočnila v nedeľu 22.1. a jej cieľom bola rozhľadňa Balážka. V nádhernom slnečnom počasí sme z Lipian vystúpili na rozhľadňu, pokochali sa výhľadom na okolie a lesným terénom sme sa cez sedlo Balážka (turistický prístrešok) vrátili do Krivian. Prešli sme 7,1 km.

      Druhá túra sa uskutočnila v nedeľu 5.2. a jej cieľom bola osada Putnov. Výstup sa začal v obci Krivany, terén nebol náročný, ale do cieľa sme sa museli prebrodiť neprešliapaným snehom do výšky kolien. Po prezretí si zvyškov osady Putnov sme sa vrátili menším okruhom cez turistickú značku vedúcu na Demianku. Spolu sme prešli 9,1 km. (https://www.relive.cc/view/vQvxpRGgk9v)

      Tretia túra bola naša zatiaľ najdlhšia a jej cieľom bola lúka Striberna uprostred Levočských vrchov. Túra sa začala v sobotu 25.2. z obce Tichý Potok cez lesy bývalého vojenského obvodu. Po maximálne blativom teréne sme dorazili k vodopádu Čerňakovec. Následne sme okolo senníkov na Lazirke a vrchu Bišar (983 m) prišli na Stribernu, kde sme si oddýchli a posilnili sa v uzavretom posede. Odtiaľ sme cez Jaškovec zostúpili do Brezovice. Prešli sme 15 km. (https://www.relive.cc/view/vdvm3PBXmx6)

      Mgr. Štefan Klembara

    • Expert
     • Expert

     • Dňa 30.11.2022 sa v našej škole pre žiakov 2. stupňa uskutočnila súťaž EXPERT. V súťaži boli zahrnuté otázky zo širokého spektra odborov – od prírodovedných predmetov, cez spoločenské predmety a jazyky až po šport a kultúru. Piataci a šiestaci súťažili v dvoch súťažných kategóriách – Ako funguje svet a Päť jazykov kultúry. Starší žiaci si volili dve súťažné témy zo šiestich ponúknutých – Od Dunaja k Tatrám; Mozgolamy; Svetobežník; Tajomstvá prírody; Do you speak English? a Góly, body, sekundy. Tí žiaci, ktorí sa umiestnili v prvej štvrtine rebríčka všetkých súťažiacich, získali titul TOP EXPERT za tému, v ktorej súťažili. Teší nás, že na škole máme až troch TOP EXPERTov. Ocenení získali diplomy, perá a šatku.

      V tabuľke uvádzame súťažiacich s najlepšími výsledkami. Svoje vedomosti si môžete vyskúšať v priložených otázkach.
                                                                                                   Mgr. Štefan Klembara

     • Všetkovedko

     • Boj o najmúdrejšieho

      V našej škole prebiehali v novembri veľké boje. Bojovali rytieri o titul najmúdrejší z najbystrejších. Naostrili ceruzy i perá a vybrali sa do boja. Boli to smelí druháci, tretiaci, ale aj štvrtáci. Protivník bol neskutočne silný a obozretný. Dával im ťažké úlohy, neprekonateľné prekážky a ešte to všetko museli zvládnuť v určenom čase. No žiaci v Krivanoch sa len tak ľahko nevzdávajú. Pokorili protivníka a úlohy zvládli. Nakoniec si zo svojich radov vyvolili tých najsilnejších, najmúdrejších, najbystrejších ...

      Boli to Štefan Berdis, Marianna Berdisová a Šimon Babej, šikovní druháci, pri ktorých sa úlohy len tak chveli strachom. My sme šťastní, že máme takýchto bojovníkov a prajeme všetkým, aby sa im aj v ďalších náročných situáciách takto darilo.

      PaedDr. Katarína Janičová

     • Karneval

     • Karneval je sviatok všetkých detí 😊

             Každoročne patrí karnevalu jeden z fašiangových dní. Po dlhšom čase sa konal aj v našej škole dňa 10.2.2023. Deti sa naň veľmi tešili celé týždne a úporne rozmýšľali, akú masku si tento rok zvolia. Od rána bolo v škole veselo, žiaci si prichystali masky  a pani učiteľky  pripravili telocvičňu a odeli ju do  farieb, aby nám bolo pri tancovačke veselšie. Žiaci 1. stupňa a 5. ročníka si dali na výbere masiek naozaj záležať. Do školy zavítali rôzne rozprávkové bytosti –princezné, superhrdinovia, ale aj kovboji, šašovia, policajti a veľa iných masiek s rozžiarenými očkami. Nedočkavo všetci čakali na začiatok, keď tu do telocvične vtrhli „zlodeji“. Nikto sa však nezľakol, hneď spoznali svojich triednych učiteľov. Na tancovačku prišli pozrieť aj naši najmenší. Mali odvahu a každý predstavil svoju masku deťom. Tí starší sa zo všetkého najviac tešili na tombolu a nedočkavo sledovali, či práve ich lístok bude ten výherný.  Skvelo sme sa zabavili a už teraz sa tešíme na  originálne masky, ktoré si pre nás deti pripravia o rok.

                                                                                                                                  Učiteľky 1. stupeň

    • Oznam
     • Oznam

     • Vážení rodičia,

      dlhodobou stratégiou spoločnosti RAJO v rámci Školského programu je sprostredkovať čo najväčšiemu počtu žiakov dotované mliečne produkty prostredníctvom siete škôl na Slovensku.

      Preto je nám ľúto, že vám musíme oznámiť, že pre neočakávane vysoký záujem škôl a žiakov zapojených do Školského programu o dotované RAJO mliečne  produkty došlo aktuálne k vyčerpaniu štátnych a európskych prostriedkov pomoci na zabezpečenie bezplatnej dodávky do školských zariadení pridelených našej spoločnosti.

      I napriek tomu, že vzniknutú situáciu intenzívne riešime s kompetentnými organizáciami, musíme, žiaľ, momentálne pozastaviť predaj našich mliečnych výrobkov do školských zariadení za dotované ceny.

      O aktuálnej situácií Vás budeme priebežne informovať.

      Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie.

        Team školské mlieko
                RAJO s.r.o.

     • Opäť nás navštívil „Šaliansky Maťko“

     • 18. januára sa v priestoroch základnej školy uskutočnilo školské kolo celoslovenskej súťaže v prednese slovenských povestí. Aj tento školský rok sa na jednom mieste stretli deti, ktorým sa povesti páčia. Pred porotou a svojimi spolužiakmi spamäti odprezentovali príbehy o obyčajných ľuďoch, ich radostiach, trápeniach aj nešťastných láskach Prostredníctvom povestí tak všetci prítomní spoznávali krásu slovenskej krajiny i bohatstvo našich predkov.

      Chlapci, dievčatá súťažili v troch kategóriách. Druhé miesto porota udelila Štefanovi Berdisovi, Zoji Šejirmanovej z 3. A (I. kategória), piatačke Justíne Šejirmanovej (II. kategória) a siedmačke Natálii Mišenčíkovej (III. kategória). Prvé miesta i postup do okresného kola získali druháčka Marianka Berdisová (I. kategória) a Filip Križalkovič (II. kategória) a Tatiana Berdisová (III. kategória). Z okresného kola, ktoré sa uskutočnilo 25. januára v Základnej škole Hviezdoslavova 1 v Lipanoch, si Marianka i Filip priniesli „Čestné uznanie“ i sladkú odmenu. „Povesti a aj ich recitátori sa mi páčili. Pri tejto súťaži sme si precvičili pamäť a naučili sme sa aj nové slová - tie, ktoré sa používali v danej dobe a dnes ich už veľmi nepoznáme,“ takto sa o súťaži vyjadrila siedmačka Tatiana.
                                                                                                                                               Mgr. Alena Hrabčáková 

    • Návšteva krojovne
     • Návšteva krojovne

     • Žiaci sa na regionálnej výchove učili o krivianskom kroji

      V pondelok 16. januára sa žiaci piateho ročníka vybrali do Kultúrneho domu v Krivanoch. V rámci hodiny regionálnej výchovy bližšie spoznali tradičný kriviansky kroj. Napriek tomu, že kriviansky kroj  (najmä ženský) má  so susednými šarišskými obcami mnohé spoločné znaky, má aj svoje originálne časti. Pozvali sme si odborníčku na slovo vzatú pani Irenu Gernátovú, ktorej život je s  krojom spätý už od mladosti. Pani Gernátová žiakom vysvetlila rozdiel medzi odevom na bežný deň,   na sviatky  či do kostola. Žiakom postupne odprezentovala  časti mužského kroja aj s jeho zimným variantom a ženský kroj. Mužský sviatočný odev pozostával z kośuľi, súkenných zdobených nohavíc - cholośňiserdaku – krátkeho zdobeného kožúška. Sviatočný opasok bol veľmi široký a mal až päť praciek. Na nohách mali muži obuté krpce alebo čižmy a na hlave nosili čierny klobúk – kapeľuch. Žiaci mali možnosť sa s prvkami odevu nielen oboznámiť, ale si ich aj obliecť. Vyskúšali si postupne lajblik, čerez, serdak, zimnú ovčiu huňu či gubu, kapeľuch, ale do cholośňí, ktoré sú ušité  z hrubej pichľavej látky,  sme ich nedostali. (Súkenné nohavice už začiatkom 20. storočia nahradili bavlnené drelichové nohavice.)  Mládenci na sviatok nosili farebný lajblik zdobený kovaním a previazaný farebnou stuhou. Okolo krku mali uviazaný farebný šál – hajštuk.  Je to originálny prvok nášho kroja, ktorý nie je veľmi známy v iných súboroch. Chlapcom sa veľmi predvádzať nechcelo, ale zato dievčence boli smelšie. Chlapci sa taktiež dozvedeli,  ako rozoznajú dievčatá slobodné, na ktoré môžu neskôr žmurkať, od vydatých žien. Vydaté ženy nosili na hlave čepiec, ktorý sa šil z brokátu alebo aj inej kupovanej látky a bol  zdobený  továrenskou čipkou. Hlavu si ženy preväzovali veľkou vlnenou šatkou (orlijanka), alebo aj modrotlačovou šatkou (pamutka). Slobodné dievčatá nosili zapletený vrkoč s mašľami. Najväčší úspech u žiakov, najmä u dievčat, mala parta, ktorá bola kedysi považovaná za korunu na nevestinej hlave. V závere hodiny si žiaci interaktívnou aktivitou spoločne  zopakovali a upevnili všetky časti kroja priraďovaním  slov.

      Pani Gernátová zároveň pozvala piatakov do nášho folklórneho súboru, aby boli novými nositeľmi našich tradícií, piesní, tancov a zvykov.

      Čo poviete? Ale im to pristalo! 

                                                                                                Mgr. Silvia Radačovská