• Workshop v Poprade

     • Už poznáme rozdiel medzi správou, riportom a reportážou

      Podtatranská knižnica 25. apríla privítala vo svojich priestoroch redaktorov školských časopisov Košického a Prešovského kraja. Aj šesť žiakov novinársko-čitateľského krúžku, ktorý pracuje v našej základnej škole, sa zúčastnilo na workshope pod názvom „Vyznáš sa v žánrovej pestrosti?“. Ako sa píše správa, úvodník, riport, reportáž a interview prišla predstaviť Terézia Rončáková, novinárka a vysokoškolská pedagogička. Matej Rumanovský, šéfredaktor časopisu Romboid, prítomným predstavil, ako sa píše recenzia, komentár, fejtón a glosa. Naši „novinári“ si vypočuli zaujímavé informácie, získané vedomosti mohli využiť v praktickom cvičení pri písaní správy a fejtónu.

      Obaja lektori majú dlhoročné skúsenosti v novinárskej oblasti. Okrem svojej tvorby zdôraznili rozdiely medzi jednotlivými novinárskymi žánrami. Deti mali  na vybranú tému vytvoriť správu, riport alebo reportáž. Svoje žurnalistické „pokusy“ si mohli navzájom porovnať. Vypočuli si aj recenziu knihy druhého lektora, ktorá sa objavila aj v jednom slovenskom periodiku. Táto aktivita mala žiakov motivovať, aby pri písaní do školských časopisov siahli aj po menej známych novinárskych útvaroch. Úlohou detí bolo dokonca napísať fejtón o workshope v Podtatranskej knižnici. Počiatočný strach sa postupne vytratil a deti sa nehanbili predstaviť svoju tvorbu. Z podujatia si okrem útlej knižky Ako sa robí školský časopis odniesli množstvo nových podnetov. „Veľmi som sa tešila do Popradu. Na workshope som sa naučila množstvo nových informácií, ktoré určite v budúcnosti využijem pri písaní do školského časopisu Krivý Jany,“ takto sa o podujatí vyjadrila piatačka Valentína Kuchárová.
                       Mgr. Alena Hrabčáková

    • McDonald´s Cup
     • McDonald´s Cup

     • Jubilejný 25. ročník McDonald´s Cupu je v plnom prúde a úspešne do neho vstúpili aj naši mladí futbalisti a futbalistky. V okresnom kole tejto súťaže, ktoré sa konalo 24.4.2024 na umelej tráve pri ZŠ Komenského 113 Lipany predviedli skvelé výkony. Po víťazstve v základnej skupine zvládli aj tu finálovú a v konkurencii družstiev z deviatich základných škôl obsadili 1. miesto. Našu školu reprezentovali Slavomír Janič, Šimon Karabaš, Adam Kušnír, Michal Garančovský, Tobias Bujňák, Juraj Karabaš, Ema Kohanová a Eva Karabašová. Ďakujeme za predvedené výkony a tešíme sa na krajské kolo, ktoré bude 9. mája 2024 v Poprade.                                  
      Mgr. Ľubomír Bodnár

     • Florbal pre všetkých

     • Presne pred piatimi rokmi bol 12. apríl vyhlásený za Medzinárodný deň florbalu. Odvtedy každý zanietený športovec každoročne v tento deň berie do ruky florbalovú hokejku a skúša sily v tomto dynamickom športe.

      Nebolo tomu inak ani tento rok na našom ihrisku v telocvični. Malí florbalisti z prvého stupňa predviedli svoje športové výkony 11. a 12. apríla  a zmerali si sily v siedmych zmiešaných družstvách. Z desiatich turnajových zápasov vzišli tri víťazné tímy, ktoré boli naozaj nadšené zo svojho víťazstva.

      Odmenení hráči si spoločne prevzali malú odmenu, ale ako sme sa všetci na záver tejto krásnej športovej akcie zhodli: víťazi boli všetci florbalisti, pretože spoločným športovaním urobili veľa pre svoje zdravie.
      Mgr. Mária Zdeneková

     • Jar je tu!

     • Prvé jarné lúče priniesli do našej materskej školy nové zážitky. Podarilo sa nám vytvoriť papierové  kraslice, ktorými sme vyzdobili strom v centre obce. Vyskúšali sme si kŕmenie malých jahniatok. V stacionári sme navštívili našich starkých , ktorých sme rozveselili divadielkom O kohútikovi a sliepočkách a nás zase babky a mamky potešili čítaním rozprávok pred spaním.  Pri sadení  žeruchy sme zistili, čo všetko je potrebné , aby zo semienka vyklíčila rastlina  a  ako sa o ňu treba starať. Veríme, že do konca školského roka, ešte zažijeme kopec zábavy.

      MŠ Krivany

     • Lajkujeme

     • Finále Čitateľského orieška

      Dočkali sme sa finále čitateľského orieška. Z prác našich žiakov a ich úloh zameraných na čitateľskú zručnosť postúpila do finále kresba Zojky Šejirmanovej. Srdečne jej blahoželáme a týmto prosíme o vašu pomoc na získanie čo najväčšieho počtu lajkov.

      Hlasovanie verejnosti bude prebiehať do 15. mája 2024 do 12:00 hodiny.
      Prosíme kliknúť na odkaz a zadať Like Icon Clipart Transparent Background, Vector Like Icon ... .  Ďakujeme 😊

      PaedDr. Katarína Janičová

      https://www.facebook.com/photo/?fbid=832641745546554&set=a.832658622211533

     • Mobilné kino

     • Poďme do vesmíru

      To bola prvá veta, čo zaznela vo vesmírnej pologuli. Ďalej pokračovalo: „ Urobíme si rakety z kartónu. Dá sa letieť do vesmíru kartónovou raketou? “ No ale viete, že v rozprávke je všetko možné. Tak sme 25.3. 2024 vybrali z telocvične našej školy do vesmíru. Zbalili knihu, počítač a zásoby jedla. Celým príbehom nás sprevádzal múdry človiečik. Ukázal nám všetky planéty. Prvá bola Merkúr a potom všetky ostatné. Skončili sme pri trpaslíkovi Plute. Vo vesmírnej pologuli boli žiaci celého prvého stupňa, piataci a aj naši škôlkari. Bola to zábava ležať na žinienkach a cestovať vesmírom.

      Zoja Šejirmanová  žiačka 3.A

     • Studnička Kadlubek

     • Ako sme oslavovali deň vody

      Dňa 22. 3. 2024 sme prišli na slávnostné otvorenie studničky. Pred jej vstupom je informačná tabuľa o studničke. Podľa nej sme sa dozvedeli, že je hlboká 2 – 3 metre. Mohli sme sa do nej aj pozrieť. Veľa informácií nám povedal pán Šejirman, pani Duchová aj Urdová. Studnička bola zrenovovaná. Okolo nej poukladali kamene a dokonca tam bola aj strieška. Pani Duchová nás pohostila detským šampanským a aj koláčikmi. Bola to dobrota. Potom sme si urobili fotografie a rozlúčili sa. Všetci sme sa zhodli na tom, že studnička by sa mala zachovať pre budúce generácie.

      Postrehy iných žiakov, niekedy aj vtipné :

      • Studnička bola vytvorená počas 2. sv. války 😊
      • Postavili ju, aby vojaci prežili, lebo bolo sucho 😊
      • Bolo až tak sucho, že sa voda vyparila, tak museli postaviť striešku 😊
      • Studnička vyzerá krásne, je drevená a pekne vonia 😊
      • Z Kadlubka bola voda najlepšia, preto si ju vojaci vybrali 😊

      Marianna Berdisová, žiačka 3.A

     • Ako sa máme v škôlke...

     • Prvé slzičky už máme dávno za sebou. Po tom, čo nás medzi sebou privítali starší kamaráti, stali sa z nás veľkí škôlkari, ktorí radi tvoria, skúmajú, objavujú, premýšľajú a zažívajú kopec zábavy. Každý deň zdolávame 240 až 336 schodov a prekonávame rôzne výzvy. Spoločne sa všetci hráme, cvičíme a spoznávame svet. Dokonca aj ten, v ktorom žili naši prarodičia.

      V múzeu v Krivanoch sme videli veľa zaujímavých vecí, ktoré používali pri svojej práci.

      Vonku chodíme takmer každý deň. V jeseni sme si užívali posledné lúče slniečka a šuchotanie lístia pod nohami. Keď napadal sneh chodili sme sa sánkovať, guľovať a postavili sme aj pár snehuliakov.

      Pred Vianocami sme zistili koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok, spoločne sme ich ozdobili a naplnili, aby sme potešili starkých, ktorí žijú mimo svojich domovov.

      Nás zase potešil príchod Mikuláša, ale aj nové hračky pod stromčekom, či nové knižnice plné krásnych kníh.

      Jedná milá teta (ÚNSS) nám s takým usmievavým prístrojom skontrolovala očká, predškoláci si stihli overiť obratnosť svojho jazýčka s pani logopedičkou, rôzne schopnosti a vedomosti s pani špeciálnou pedagogičkou a pán psychológ sa prišiel pozrieť ako sú predškoláci pripravení do školy.

      V divadielku, O myške Eliške, sme sa dozvedeli, kto je pravý kamarát. Pani Radačovská nám ukázala ako sa pečie chlebík, ujovi Andrejovi sme zase pomohli my, s prekladaním štiepky a z obce sme si požičali krásne kroje, ktoré sme si mohli aj vyskúšať a veľmi sa nám páčili.

      Teraz sa už tešíme na prvé jarné lúče, ktoré nám prinesú ďalšie nezabudnuteľné zážitky.
       

      Pozdravujú detičky z MŠ Krivany a celý pracovný kolektív, ktorý sa o nich každý deň s láskou stará a sprevádza ich výchovno-vzdelávacím procesom

       

     • Divadelné predstavenie Ozvena raja

     • V stredu 27.3. sa žiaci 6.A, 7.A, 8.A, 9.A a 3.S zúčastnili v Mestskej galérii v Lipanoch divadelného predstavenia Ozvena raja. Predstavenie zinscenovali žiaci pôsobiaci v divadelnom krúžku na Gymnáziu v Lipanoch. Ústredným motívom hry bol súdny proces s Adamom a Evou vyhnanými z raja. Počas hry nám boli predstavené aj ďalšie biblické scény a scény z bežného života. Vo všetkých dominovala téma dobra a zla, lásky a nenávisti. Predstavenie sa žiakom aj učiteľom páčilo, odniesli sme si mnoho cenných myšlienok. Napríklad, že ten, kto miluje a chce svojou láskou slúžiť, sa často stáva neviditeľným. Alebo to, že lásku nemožno mať, vlastniť, možno ju jedine dať.

      Za fotografie z predstavenia ďakujeme Katke Janičovej ml. 

      RNDr. Štefan Klembara