• Oznam 
     • Oznam 

     • Vianočné prázdniny a prerušenie prevádzky materskej školy

      Oznamujeme rodičom a žiakom základnej školy, že vianočné prázdniny v školskom roku 2023/2024 budú v termíne  23. december 2023 - 7. január 2024.

      Začiatok vyučovania po prázdninách je 8. január 2024 (pondelok).

      Zároveň oznamujeme rodičom detí materskej školy, že prevádzka materskej školy bude od 23. decembra 2023 do 5. januára 2024, so súhlasom zriaďovateľa, prerušená z prevádzkových dôvodov. Prevádzka materskej školy bude obnovená  v pondelok 8. januára 2024 v štandardnom režime.

      Mgr. Mária Kromková
           riaditeľka školy

    • Technická výzva našich žiakov
     • Technická výzva našich žiakov

     • Úspechy v okresnom kole Technickej olympiády v Sabinove

      Dátum: 23.11.2023

      Pred nedávnom sa v okresnom kole Technickej olympiády v Sabinove naši šikovní žiaci predviedli v plnom nasadení. Súťaž, ktorá kombinuje teoretické a praktické skúšky, priniesla našej škole viacero úspechov a motivovala našich talentovaných technikov k ešte väčším výkonom.

      V kategórii A nás reprezentovali Martin Šimko a Marek Hovančík z 8.A triedy, ktorí spolupracovali ako tím. Ich odhodlanie a schopnosti ich priviedli na krásne 3. miesto v celkovom hodnotení. V B kategórii tvoril Matúš Bujňaček, ktorý súťažil sám a dosiahol výborné 4. miesto. V celkovom poradí boli body našich žiakov s veľmi tesným rozdielom na prvých troch priečkach.

      Úlohy pre súťažiacich boli náročné a zaujímavé. Skupina A mala za úlohu vyrobiť špachtľu, zatiaľ čo skupina B mala za úlohu vyrobiť brusítko na ceruzky. Žiaci sa s obrovským nadšením pustili do riešenia úloh a ich výsledky nás nesmierne potešili.

      Priebeh súťaže sa žiakom veľmi páčil a už teraz sa tešia na ďalší ročník súťaže. Sme hrdí na ich úspechy a veríme, že im nová skúsenosť prinesie ešte viac motivácie pre ďalšie technické výzvy.

      Mgr. Katarína Janošková

       

    • Návšteva DJZ Prešov
     • Návšteva DJZ Prešov

     • Ako išlo vajce na vandrovku

      Deti prvého stupňa dostali tento rok predčasný Mikulášsky darček  v podobe divadelného predstavenia, ktoré sa uskutočnilo 5.12 v Divadle Jonáša Záborského v Prešove, pod názvom Ako išlo vajce na vandrovku. Plní očakávaní sme vstúpili do divadla a nevedeli sa vynadívať na krásne priestory a vianočne vyzdobené divadlo. Atmosféra v divadelnej sále hneď od začiatku vtiahla malých divákov do príbehu.

      Klasická rozprávka, mala netradičné spracovanie.   Hugo je chalan ako každý iný, len nevie povedať „r“ a je „tloškucholý“. Nudu však nepozná a vyberie sa na vandrovku rovno pod morskú hladinu.  Pútavý príbeh, plný spevu a tanca rozveselil deti aj pani učiteľky. Všetky deti si odniesli krásny zážitok . A pani učiteľky pochválili deti sa disciplinovanosť a slušné správanie v divadle.

      Mgr. Mária Onuferová

       

    • Slovenské technické múzeum
     • Slovenské technické múzeum

     • Gréta Hradiská, 6.A

      9.12. v sobotu sme z krúžku Alchymisti išli na exkurziu do Košíc. Cesta tam bola super. Prešli sme sa po vianočných trhoch, navštívili sme múzeum a vedecko-technické centrum, kde nám milá pani sprievodkyňa povedala zaujímavé veci. Mohli sme sa hrať s hračkami. Na toto nikdy nezabudnem! Bol to skvelý výlet!

      Filip Križalkovič, 6.A

      Dňa 9.12. nás p.uč. Karaffová vzala do Košíc. Najprv sme išli do Dómu sv. Alžbety, potom sme sa prešli po vianočných trhoch, kde sme si dali horúcu čokoládu. Po chutnom obede sme išli do Slovenského technického múzea a vedecko-technického centra, kde nás previedla pani sprievodkyňa. Ďakujeme pani učiteľke Karaffovej za tak krásny výlet. 

      Michal Štvarták, 6.A

      Vo vedecko-technickom centre bola veľká sranda, bolo tam veľa strojov, nástrojov, prístrojov,... Veľmi sa mi páčila Nekonečná studňa a Newtonov vozík. Tiež sa mi podarilo vybrať ježka z klietky. Čas bežal veľmi rýchlo, všetkým sa zdalo, že sme tam boli len chvíľku a pritom sme tam strávili 2,5 hodiny. Škoda, že sme už museli ísť domov. Určite tam ešte niekedy pôjdem.

      Peter Stedina, 6.A

      Cestu vlakom som si vážne užil, V Košiciach sme sa prešli po meste, zastavili sme sa na vianočných trhoch, dali sme si obed a išli sme do Slovenského technického múzea. Boli tam zaujímavé veci ako staré počítače, nástroje, brnenie, 600 kg dvere odliate v celku!...atď. Najviac sa mi páčil zmenšený model vysokej pece, ktorý pre múzeum ako záverečnú prácu urobili žiaci strednej technickej školy. Pani sprievodkyňa nám veľmi jednoducho pri ňom vysvetlila ako prebieha tavenie železa. Vo vedecko-technickom centre bolo strašne veľa zaujímavých vecí. Mamke aj bratovi som kúpil darčeky a doma som im porozprával aký super deň to bol!

      Matúš Bujňaček, 7.A

      V múzeu sa mi všetko veľmi páčilo, strašne veľa zaujímavých vecí tam bolo. Najviac ma oslovila ambulancia zubára kedysi a jeho náradie. Vlastne všetky informácie ma prekvapili. Zistil som, že viaceré vec, ktoré sme tam videli máme aj my doma. 

      Jozef Kušnír, 7.A

      Mňa veľmi oslovila studňa zabudnutia a skladanie častí tela. Celý výlet som si veľmi užil. ešte by som tam niekedy chcel ísť.

      Sebastián Bujňák, 7.A

      Vlakom sme sa odviezli do Košíc, kde sme navštívili Dóm sv. Alžbety, prešli sme sa po vianočných trhoch. Keď sme sa dostali do vedecko-technického centra, tak nám pani sprievodkyňa najprv ukázala exponáty v múzeu, porozprávala nám ako to fungovalo v minulosti. Ukázala nám samurajskú výstroj, zubársku ambulanciu a nakoniec sme si mohli zahrať úžasné interaktívne hry. 

     • Európsky týždeň boja drogám 2023

     • „Drogy sú strata času. Zničia vašu pamäť a vašu sebaúctu a všetko, čo súvisí s vašou sebaúctou.“ Tento výrok vyslovil známy americký hudobník a umelec v osemdesiatych  rokoch minulého storočia. Od tej doby sa toho vo svete veľa zmenilo a tento citát naberá v súčasnosti s našou prosperujúcou a modernou spoločnosťou ešte viac na význame. Drogy tu boli, sú a budú... Sú bohužiaľ na očiach kdekoľvek sa obzrieme. Patria do našej reality a nemôžeme pred nimi zatvárať oči. Naopak, potrebujeme si voči nim vytvoriť jasný a pevný postoj, ktorý v pravej chvíli rozhodne.

      Takýto nerovný boj s drogami sme začali aj na našej škole v Krivanoch v týždni 13. – 16. novembra 2023 v rámci Európskeho týždňa boja proti drogám. Žiaci usilovne pracovali na protidrogových aktivitách v rámci svojich tried a zbierali body. Okrem tradičných aktivít – aktívna práca  na vyučovaní a upratovanie tried, pracovali aj na kreatívnych nápadoch pri tvorbe plagátov, prezentácií, básní, videí, esejí, spoločenských hier, tajničiek a pokrikov. Žiaci si svoje vedomosti o drogách preverili prostredníctvom kvízov a diskusií s pedagógmi. Cez prestávky to na chodbách poriadne ožilo a žiaci si pomerili svoje sily v súbojoch v stolnom futbale, stolnom tenise, šípkach a v spoločenských hrách. V niektoré dni sa celé triedy obliekli do jednej farby a vytvorili si zaujímavé až „crazy“ účesy. Žiaci takýmto spôsobom vyjadrili svoj odmietavý postoj k drogám a iným závislostiam. Najdôležitejším  dňom pre získanie bodov bol štvrtok, kedy triedy bojovali vo florbalových zápasoch. Vo veľmi vyrovnanom zápase sa nakoniec stali víťazmi šiestaci. Celkovo nazbierala naša škola v boji proti drogám prekvapujúcich 1 553 bodov. Konečné poradie bolo nasledovné:

      4. miesto – Kino s pukancami v škole a poukážka na celodenné používanie ping-pongu s celkovým počtom 183 bodov získala 4.A.

      3. miesto - Slávnostný obed s triednym učiteľom a kalčeto na celý deň v triede s celkovým počtom 186 bodov získala 8.A.

      2. miesto – Hranolky a ospravedlnenie celej triedy zo skúšania alebo písomky s celkovým počtom 194 bodov získala 6.A.

      1. miesto – Pizza pre celú triedu a poukážka na voľnú vyučovaciu hodinu s celkovým počtom 197 bodov získala 3.A.

      Výhercom srdečne blahoželáme. Všetkým žiakom a učiteľom, ktorí sa aktívne zapojili do boja proti drogám patrí veľké ĎAKUJEME. Tešíme sa na náš protidrogový týždeň opäť o rok.

      Koordinátor protidrogovej prevencie Mgr. Mária Zdeneková

    • Záložka do knihy spája školy
     • Záložka do knihy spája školy

     • Slovenské a české deti sa obdarovali navzájom

      Aj tento rok sa naša škola zapojila do česko-slovenského projektu, ktorého cieľom je motivovať deti k čítaniu. Tohtoročná téma „Inšpirujúci svet rozprávok, básní a príbehov“ žiakov znova podnietila k tomu, aby v septembri i októbri tvorili záložky rôznych tvarov, veľkostí, tentokrát pre kamarátov z pridelenej partnerskej Základnej školy Mladá Boleslav. A naopak, aj naše deti získali takýto darček na pamiatku od detí z Českej republiky.  

      Do už 14. ročníka projektu sa tento rok zapojilo 1180 škôl – z Českej republiky 481 škôl a Slovenskej republiky 699 škôl. Deti našej školy vytvárali záložky na vyučovaní, v školskom klube detí, niektoré ich tvorili aj doma. Z materiálov využívali papier, výkres, vodové a temperové farby, sušené kvety, farbičky, vlnu i fóliu. Mesto Mladá Boleslav, v ktorej sa nachádza naša partnerská základná škola, sa rozprestiera v Stredočeskom kraji. Mesto leží asi 50 km severovýchodne od Prahy. Chlapci a dievčatá z českej školy nám pripravili pekné záložky s korálkami, do balíčka zabalili aj propagačný materiál mesta a poslali nám aj svoje odpovede na naše zvedavé otázky, ktoré si prečítate aj v našom školskom časopise. „Pri tvorbe záložky som použila postavu Snehulienky. Vyrobila som ju z výkresu. Aby sa mi papier neroztrhol, použila som aj lepiacu pásku. Záložku som ozdobila šnúrkou,“ takto sa o výrobe daru pre českého kamaráta vyjadrila Kristínka Kravcová, žiačka 8. A.

                                                                                                   Mgr. Alena Hrabčáková