• Zavŕšenie turistického krúžku

• Naša predposledná túra viedla do horstva ľudovo nazývaného Čarna hura. 12. mája sme vyrazili z Brezovice do skalnatého terénu nazývaného Brezovské skaly, odtiaľ sme sa presunuli na vrch Ščob (956 m) s altánkom a veľkým krížom. Potom sme zostúpili do Polomy a po starej ceste cez role naspäť do Brezovice. Prešli sme 11,4 km (https://www.relive.cc/view/v4OGg38ZE5O).

Naším posledným cieľom bola Smrekovica (1 200 m) – najvyšší bod pohoria Branisko. Výstup sa začal 28. mája z Vyšného Slavkova od kameňolomu, odtiaľ sme sa presunuli na Zelenú skalu s nádhernými výhľadmi na Tatry a odtiaľ na samotný vrchol Smrekovice s viacerými prístreškami. Celkovo sme prešli 9,8 km. Za pomoc s dopravou ďakujeme rodine Karabašovej (https://www.relive.cc/view/v8qVQ1em236).

V rámci krúžku sme absolvovali 15 túr (14 peších, 1 cyklo). Najdlhšou bola cyklotúra do Blažova (30 km), druhou najdlhšou túra na Stribernu (15 km). Najvyšším bodom, ktorý sme zdolali bola Smrekovica. Kto bol na všetkých túrach, dokopy prešiel približne 160 km.

Každý, kto sa zúčastnil aspoň jeden túry, dostal sladkú odmenu. Najvytrvalejší turista Dávid Jiříkovský bol ocenený vreckovým turistickým ďalekohľadom. Ďalší 3 turisti s najväčším počtom túr (Jozef Karabaš, Matúš Bujňaček a Maroš Hovanec) dostali publikáciu od Jozefa Sobotu Prírodné zvláštnosti v regióne Hornej Torysy. Všetci štyria spolu s Dominikom Oreškom získali certifikát aktívneho turistu.

Prikladáme mapu a zoznam všetkých našich uskutočnených cieľov.

Veríme, že aj o rok bude na škole záujem o turistiku a tak budeme môcť pokračovať v našom krúžku.

Mgr. Štefan Klembara

• Zlatá horúčka v múzeu

• V stredu 28. 6. 2023 sme s deťmi, ktoré navštevujú školský klub absolvovali exkurziu v Košiciach. Väčšina detí po prvýkrát absolvovala cestu vlakom, ktorú si naozaj užívali. Na vlakovej stanici si vyskúšali sami kúpiť cestovný lístok.

Cieľom exkurzie bola Zlatá horúčka vo Východoslovenskom múzeu. Videli sme Košický zlatý poklad, ktorý obsahuje 2 920 zlatých mincí, dvojmetrovú zlatú reťaz a 3 medaily, uložený v trezore. Všetky deti si vlastnými rukami vyskúšali, aké náročné je ryžovanie zlata. Na naše prekvapenie, všetci  vyryžovali niekoľko zrniečok, ktoré si zapečatené v prospektorskom osvedčení odniesli domov. Popri návšteve sme stihli aj prehliadku centra mesta.
            Deťom sa exkurzia veľmi páčila, hlavne cesta vlakom. Veríme, že aj budúci školský rok sa nám podarí navštíviť ďalšie zaujímavé miesto.

Mgr. Monika Kuchárová