• Trávim voľný čas
     • Trávim voľný čas

     • Žiaci I. a II. stupňa našej školy tvorivo predviedli ako trávia svoj voľný čas po vyučovaní. Zapojili sa súťaže o vecné ceny v rámci národného projektu „Škola otvorená všetkým“ pod názvom „Trávim – tvorím voľný čas“. Takýmto spôsobom odprezentovali svoj obľúbený záujmový útvar, pričom mali možnosť využiť rôzne tvorivé materiály, či techniky.

       

      Ocenené práce boli:

      I. stupeň ZŠ:

      Spoločná práca žiakov (Betlehemský príbeh v srdiečku) – pod vedením PaedDr. Kataríny Janičovej

      II. stupeň ZŠ:

      Spoločná práca žiakov (Video z krúžku: Mladý chemik) – pod vedením Mgr. Nikoly Karaffovej

      Víťazom srdečne blahoželáme a prajeme mnoho ďalších úspechov!

    • Prekvapenie
     • Prekvapenie

     • Rozhodnutie bolo jasné,
      chystať masky išlo krásne.
      Vycifrovať vlasy, šaty
      vytancovať sa do krásy.
      Bola, že to zábava
      nechýbal tam nik!
      Včielka, šašo, princezné
      dokonca i kúzelník.
      Prekvapenie?
      Bolo! Aké?
      Lev k nám prišiel, zďaleka
      a tancoval stále, stále ….
      chvostom parket vymetal.
      Nakoniec sme zjedli šišky,
      pozbierali tombolu
      pobalili hračky, tašky
      utekali za školu.
      Ďakujeme za zábavu
      levovi a kovbojkám,
      kuchárečkám za maškrtu
      za prípravu mamičkám.

      PaedDr. Janičová,, Mgr. Radačovská , Mgr. Zdeneková, Michalíková

    • Tešíme sa s Leuškou
     • Tešíme sa s Leuškou

     • Aj tento školský rok sa naša škola zapojila do súťaže Čitateľský oriešok a zažila dobrodružstvá s rozprávkovými postavičkami. Naši druháci zapli mozgové závity a čítali. Boli to príbehy o chlapcovi, ktorý nevedel prestať jesť a Karneval. V treťom ročníku fantázia naberala na obrátkach a čítali sa príbehy Jedno oko, druhé oko a Príbeh silného býka. Štvrtáci ukázali svoju šikovnosť pri čítaní a kreslení v príbehoch Zničené magnólie a Čoho sa Bruno bojí.

      Veľa sme čítali, kreslili a riešili úlohy a tým sme podporili pozitívny vzťah ku knihám. Tešíme sa , že v tejto celoslovenskej súťaži máme zastúpenie. Z neuveriteľného množstva vyše 30 000 kresieb postúpila do finále aj práca našej žiačky Leušky Sčislákovej. Gratulujeme jej a prosíme aby ste jej kresbu ocenili lajkom. Túto možnosť máte do 25. marca 2019. práca, ktorá získa najviac lajkov bude odmenená.

      https://www.facebook.com/RaabeSlovensko/photos/a.2061395920564934/2063371127034080/?type=3&theater

      PaedDr. Janičová

       

    • Traja tučniaci
     • Traja tučniaci

     • Vedeli ste, že na našej škole boli tučniaci?

      Nerozluční kamaráti, ktorí sa tiež môžu rozhádať. Bol však s nimi macko, ktorý im mal pomôcť- pomeriť sa.. Tak to bolo aj u nás. Sledovali sme ich príbeh až do konca. S divadielkom Gašparkom sme strávili príjemné dopoludnie.

      Ďakujeme

      PaedDr. Janičová,, Mgr. Radačovská , Mgr. Zdeneková

    • Zima čarodejka
     • Zima čarodejka

     • Už máme skoro po snehu a zima pomaly ale isto stráca svoju silu. Nie sme však smutní, pretože bola veľmi štedrá a dožičila nám veľa zábavy. My prvostupniaci sme si ju užili. Veľa sme sa sánkovali, pracovali na snehových stavbách, šmýkali sa nebezpečnou rýchlosťou a jednoducho šantili.

      Veď posúďte sami.

      PaedDr. Janičová,, Mgr. Radačovská , Mgr. Zdeneková

    • PYTAGORIÁDA
     • PYTAGORIÁDA

     • Na našej škole prebiehala matematická súťaž Pytagoriáda, kde okrem správností vypočítaných príkladov rozhoduje aj čas. Výsledné hodnotenie je zložené z 2 položiek : body za správnosť a body za čas. Naši žiaci to zvládli a najlepší z nich budú reprezentovať školu na okresnom kole pytagoriády, ktorá sa bude konať v dňoch 26. - 27.  3. 2019

      Držíme im palce!
       

      Výsledky školského kola pytagoriády

      P3 Berdisová Táňa
      P4 Jiříkovský Daniel
      P5 Križalkovičová Ester
      P6 Koľ Lukáš
      P7 Kuchárová Aneta
      P8 Pribula Ľuboš

      PaedDr. Janičová, Mgr. Ondrejová

    • DJZ Prešov
     • DJZ Prešov

     • Sluha - pán svojho pána

      Návšteva DJZ v Prešove

      Základná škola s materskou školou Krivany nezabúda ani na kultúru. Siedmaci, ôsmaci a deviataci sa 4. februára zúčastnili divadelného predstavenia Saturnin. Divadlo Jonáša Záborského v Prešove uviedlo kabaretnú komédiu, ktorá vznikla na motívy humoristického románu. Autorom knihy je známy český spisovateľ Zdenék Jirotka. Čiernobielu atmosféru predstavenia podčiarkli piesne populárne v prvej polovici 20. storočia. Divadlo bolo vtipné. Páčila sa mi postava Milôška. Ten veľmi vtipne rozprával a bol zábavný. V jednej kapitole dokonca strieľal. Všetkých nás to prekvapilo. Zľakli sme sa,“ vyjadrila sa o divadelnej hre deviatačka Ema Konkoľová.

                                                                                                           Ján Sabolík, 9. ročník

    • Lyžiarsky kurz
     • Lyžiarsky kurz

     • Malebná obec Ždiar a penzión Šafrán privítali v termíne od 14. – 18.1. 2019 žiakov 7. a 8. ročníka našej školy počas lyžiarskeho výchovno-výcvikového kurzu. Zúčastnilo sa ho 21 žiakov pod vedením učiteľov (Jozef Petrík, Ľubomír Bodnár) a zdravotníka Pavla Karabaša. Krásne prostredie, výborné ubytovanie, nádherná okolitá príroda aj vynikajúce lyžiarske podmienky by potešili každého milovníka zimných športov. Počas celého kurzu sa žiaci poctivo učili a zdokonaľovali svoje lyžiarske schopnosti. Vrcholom ich snaženia boli štvrtkové slalomové preteky. Lyžiarsky kurz splnil očakávania  pedagógov, ale hlavne detí, ktoré zažili spolu krásny týždeň plný športu, snehu a zábavy.

    • Týždeň boja proti drogám
     • Týždeň boja proti drogám

     • VÝZVA "KRIVANY PROTI DROGÁM A ŠIKANE" ALEBO "EURÓPSKY TÝŽDEŇ BOJA PROTI DROGÁM"

       

      „Neberte drogy, lebo si drogy vezmú vás,“ napísal raz známy český básnik . V zmysle tejto myšlienky sa niesol aj tretí novembrový týždeň, ktorý je Európskym týždňom boja proti drogám. Počas týchto dní sa žiaci celej našej školy usilovne zapojili do celotýždňových aktivít a spoločne so svojou triedou zbierali body. Bolo krásne vidieť ako spolužiaci spojili sily vo svojej triede a zabojovali o lepší život na našej škole. Okrem toho, že sa žiaci viac ako inokedy snažili pozornejšie počúvať svojich vyučujúcich a starať sa o poriadok vo svojich triedach, získali aj nové informácie o drogách a šikane. Vedomostné kvízy, tvorba plagátov, prezentácií, videí, esejí a básní predstavovali kreatívne možnosti, ako získať ďalšie cenné body. Dôležitou časťou tohto týždňa bol aj boj proti šikane. Ten žiaci demonštrovali oblečením bieleho trička a svoje postoje mohli vyjadriť na triednych diskusiách s vyučujúcimi a spolužiakmi. Nechýbala ani športová časť - (kalčeto, šípky, ping-pong), počas ktorej sa žiaci určite aj zabavili a stmelili ako kolektív. Spoločnými silami nazbierala celá naša škola neuveriteľných 928 bodov. Naozaj bolo vidieť, že drogy a šikanu žiaci odmietajú a veríme, že to tak aj naďalej ostane.

      Pri záverečnom vyhodnotení sme si spoločne premietli protidrogové videá našich tvorivých hercov. Konečné poradie tried je nasledovné:

      4. miesto - darčekový balík s poukážkou na ľubovoľný výber jedla v jedálni s celkovým počtom 93 bodov získala 1.A.

      3. miesto - darčekový balík s poukážkou na celodenné užívanie stolného futbalu s celkovým počtom 94 bodov získala 7.A.

      2. miesto - darčekový balík s poukážkou na ospravedlnenie celej triedy zo skúšania s celkovým počtom 95 bodov získala 6.A.

      1. miesto - darčekový balík s poukážkou na voľnú vyučovaciu hodinu s celkovým počtom 96 bodov získala 9.A.

      Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa zapojili do boja proti drogám a šikane a tešíme sa na náš protidrogový týždeň opäť o rok.

      Koordinátor protidrogovej prevencie Mgr. Mária Zdeneková

    • Burza práce a informácií
     • Burza práce a informácií


     • Podujatie pre uchádzačov o zamestnanie

      Naši ôsmaci a deviataci sa už môžu ľahšie zorientovať pri výbere ďalšieho štúdia na strednej škole. Dňa 8. novembra sa totiž zúčastnili zaujímavej akcie. V priestoroch Strednej odbornej školy Ľudmily Podjavorinskej v Prešove sa prezentovali vybrané školy Prešovského samosprávneho kraja a predstavili budúcim študentom svoje zaujímavé štúdijné a učebné odbory. Cieľom burzy bolo poskytnúť informácie o možnostiach trhu práce, prezentovať zamestnávateľov, informovať o stredných školách i zaujímavých voľných pracovných miestach.

      Ján Sabolík, 9. ročník

    • Staráme sa o svoje zdravie
     • Staráme sa o svoje zdravie

     • Jesenný beh zdravia

      Jedno z októbrových popoludní patrilo športu a zábave. 26. októbra sa vyše šesťdesiat bežcov zapojilo do jesenného behu. Chlapci a dievčatá krivianskej školy si v troch kategóriách vyskúšali svoje pohybové schopnosti. Po tejto namáhavej aktivite nasledovala „Jabĺčková” párty so súťažami a rôznymi zábavnými hrami zameranými na zdravie a zdravú výživu. Snaha sa vyplatila. Deti odchádzali z akcie s peknými cenami a plní zážitkov. „Bolo to super. Zjedol som veľa jabĺk a už som vôbec nebol hladný. Zašportoval som si a mám z toho dobrý pocit,“ aj takto vtipne okomentoval poobedňajšiu aktivitu druhák Jožko Kušnír.

      Mgr. Silvia Radačovská

    • Na počiatku bola nota
     • Na počiatku bola nota


     • Hudobný online koncert v priestoroch školy

       

      Dňa 26.10 2018 (v piatok) sa v Základnej škole s materskou školou v Krivanoch udialo čosi nezvyčajné. Počas 4. vyučovacej hodiny žiaci krivianskej školy zažili jedinečný koncert, ktorý pripravil Bratislavský chlapčenský zbor v spolupráci s RTVS a mnohými sólistami. Príbeh hudby v priamom prenose zaviedol chlapcov a dievčatá do atmosféry stredovekého kláštora. Žiaci sa započúvali do mystických tónov gregoriánskeho chorálu. Dozvedeli sa taktiež, aký je rozdiel medzi hudbou klasicizmu a romantizmu. Bodkou predstavenia bola hudobná história 20. storočia. Moderátorom bol dirigent, autor celého podujatia a zbormajster Gabriel Rovňák mladší. „Predstavenie videli žiaci viacerých základných a stredných škôl. Zaujalo ma, ako účinkujúci hrali na rôznych hudobných nástrojoch. Prekvapila ma aj krátka scénka, ktorá koncertu dodala šmrnc,“ povedala o výnimočnom vzdelávacom koncerte šiestačka Linda.

      Alexandra Verešpejová, 9. ročník

    • Bez kníh by sme nepoznali históriu
     • Bez kníh by sme nepoznali históriu

     • Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice 2018

      Základná škola s materskou školou Krivany sa aj tento rok zapojila do projektu Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice. Pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc škola zrealizovala podujatie pod názvom „Skutočné knižnice - skutočné vzdelávanie: 100 rokov od vzniku Česko-Slovenska”. Chlapci i dievčatá počas celého dopoludnia čítali, tvorili, vymýšľali, vyhľadávali, spájali, ba aj kreslili. Počas prvých vyučovacích hodín sa venovali vedomostným aj zábavným aktivitám - čítali si o histórii 1. ČSR, o osobnostiach - Masarykovi, Štefánikovi či o umelcoch našich dejín. Osvojené informácie využili pri tvorbe myšlienkových a pojmových máp, plagátov, fiktívnych listov i kvízov. Aj najmenší žiaci školy sa zapojili do víru zábavy i vedomostí.  Čítali si na nezvyčajných miestach - na chodbách školy. V závere dopoludnia mladší i starší absolvovali stanovištia, na ktorých si navzájom vymenili osvojené poznatky. Každý žiak si odniesol množstvo zážitkov z pestrých aktivít. Podujatie o knihách a knižniciach sa mi páčilo. Dozvedela som sa viac o osobnostiach našej histórie. Tiež ma teší, že som sa aj ja mohla zapojiť do akcie - so svojou kamarátkou sme svojim spolužiakom dávali otázky z histórie či oblasti čítania a s radosťou sme za správne odpovede rozdávali cukríky,” povedala nám o tomto podujatí siedmačka Tamara.

      Mgr. Alena Hrabčáková

    • Exkurzia knižníc
     • Exkurzia knižníc

     • Čítanie na správnych miestach

      Vo štvrtok (25. októbra) naši siedmaci navštívili mesto Prešov. Zúčastnili sa exkurzie Knižnice P. O. Hviezdoslava i Detskej knižnice Slniečko. Spoznali priestory verejnej regionálnej knižnice s krajskou pôsobnosťou. Pracovníčka tejto inštitúcie chlapcom i dievčatám porozprávala o histórii knižnice aj o jej službách.  Vidieť toľko krásnych kníh pokope bolo naozajstným zážitkom. Žiakov najviac zaujali informácie o známych osobnostiach, ktoré navštívili priestory vzdelávacej inštitúcie. V detskej knižnici všetci návštevníci obdivovali jej útulné a nádherne vymaľované priestory. Siedmakov sprevádzala príjemná pani knihovníčka, ktorá im porozprávala aj o histórii budovy, v ktorom sídli útulná  knižnica. „Bolo to výborné. Dozvedeli sme sa množstvo informácií o Knižnici P. O. Hviezdoslava i jej pobočkách po celom Prešove,” vyjadrila sa o exkurzii siedmačka Zuzka.

      Mgr. Alena Hrabčáková

    • Pestré tradície národov
     • Pestré tradície národov

     • Európsky deň jazykov 2018

      Vo štvrtok (25. októbra) navštívili žiaci druhého stupňa Mestskú galériu v Lipanoch. Pri  príležitosti Európskeho dňa jazykov pripravili žiaci Gymnázia v Lipanoch kultúrno-vzdelávacie podujatie v štyroch jazykoch. Pod názvom „Tradície známe-neznáme” priblížili žiakom okolitých škôl vtipné scénky zo života rôznych národov. Zabíjanie morky, hádzanie paradajok počas tradičného behu pred býkmi, karneval i svadobné zvyky poprepletané spevom, tancom, hovoreným slovom či súťažami vytvorili v galérii príjemnú atmosféru. Žiakom sa pestré pásmo páčilo. „Spoznal som, aké tradície majú iné národy. Zaujalo ma to. Páčili sa mi vtipné scénky zo života ruského, španielskeho, nemeckého a anglického národa,” povedal o tomto podujatí deviatak Jozef Urda.

      Ján Sabolík, 9. ročník

       

    • OZNAM
     • OZNAM

     • OZNAM PRE RODIČOV A ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV O JESENNÝCH PRÁZDNINÁCH

      Dňa 30.10.2018 (utorok) je štátny sviatok.

      Od 31.10.2018 (streda) do 02.11.2018 (piatok) majú žiaci jesenné prázdniny. Počas jesenných prázdnin nebude prevádzka ŠKD. Začiatok vyučovania po prázdninách je v pondelok 05.11. 2018.

    • Divadlo Babadlo - Solivarské poklady
     • Divadlo Babadlo - Solivarské poklady

     • V utorok 16. októbra 2018 sa žiaci prvého až piateho ročníka zúčastnili divadelnej inscenácie Divadla Babadlo s názvom Solivarské poklady. Táto povesť o pokladoch Slanských vrchov priblížila našim žiakom zaujímavú históriu ťažby soli a princípy jednotlivých dobových nástrojov využívaných pri výrobe soli. Jeden z týchto drevených nástrojov - gápeľ bol základom technickej scénografie na pódiu, ktorý žiakov nadchol.  V predstavení sa žiaci dozvedeli ako sa na Solivare našla soľ a ako sa ju podarilo s dômyslom vyťažiť. Príbeh niesol dávne etické posolstvo, na ktoré nesmieme zabúdať a to, že Soľ je nad zlato.

      Paedr. Janičová, Mgr. Radačovská, Mgr. Zdeneková

    • Šarkany vo vetre
     • Šarkany vo vetre

     • Druhý októbrový týždeň, presne 9. októbra, sa slniečko krásne kotúľalo po oblohe a žiaci prvého stupňa sa so svojimi triednymi učiteľkami rozhodli ísť púšťať šarkanov. Vietor dvihol do vzduchu všetky šarkany a poriadne sa s nimi vyšantil. Deti sa na poli za školou vybehali až tak, že sa niektorým pomotali šnúrky na šarkanov. Pomohli potom už iba nožnice :). Tešíme sa na ďalšiu jeseň a naše šarkany.

      Paedr. Janičová, Mgr. Radačovská, Mgr. Zdeneková