Podtatranská knižnica v Poprade vyhlásila v školskom roku 2014/2015 prvý ročník súťaže o najlepší školský časopis Prešovského a Košického samosprávneho kraja pod názvom Podtatranský školák. Na vyhodnotení súťaže sa 30. 9. 2015 zúčastnili aj žiačky 6., 7.,9. ročníka našej základnej školy spolu s pani učiteľkou Alenou Hrabčákovou. Porota hodnotila 24 časopisov v 6 kategóriách (obsah, štylistika a náročnosť, grafika, fotografie, titulka, kreativita). Náš časopis Krivý Jany získal diplom za originálny názov časopisu.
Získali sme špeciálnu cenu
Oslávili sme Európsky deň jazykov
Žiaci a žiačky druhého stupňa Základnej školy s materskou školou Krivany s pánom učiteľom Jozefom Petríkom navštívili 25. 9. 2015 Mestskú galériu v Lipanoch. Gymnázium, Komenského 13, Lipany pri príležitosti osláv Európskeho dňa jazykov, ktorý sa oslavuje každoročne 26. septembra od roku 2001, pripravilo hudobno-dramatické predstavenie v 4 cudzích jazykoch (anglickom, nemeckom, ruskom, španielskom) pod názvom Ako sa Červená čiapočka cudzie jazyky učila. Súčasťou predstavenia bola aj interaktívna komunikácia s divákmi, so žiakmi a v závere si žiaci a žiačky zopakovali jazyky formou kvízu.
Rodičovské združenie
Pozývame všetkých rodičov a zákonných zástupcov na plenárne rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční v pondelok 5. októbra 2015 o 16.00 v budove školy. Po jeho skončení sa uskutočnia triedne aktívy.
Ponuka krúžkov 2015/16
Ponuka záujmových útvarov v školskom roku 2015/2016 (vzdelávacie poukazy)
Názov ZÚ
Vedúci ZÚ
Deň, čas
Zdravotnícko-prírodovedný krúžok
Mgr. Mária Šimová
Pondelok, 13.30-15.30
Výtvarné umenie a počítač
Mgr. Gabriela Pellerová
Pondelok, 13.30-14.30
Piatok 11.45-12.45„Naša stara dzedzina“
Mgr. Miroslava Bartošová
Utorok, 12.40-14.40
Spoločenské hry
RNDr. Pavol Haborák
Utorok, 13.30-15.30
Mladí muzikanti
Mgr. Jozef Petrík
Štvrtok,13.30-15.30
Škola hrou
Mgr. Agnesa Kušnírová
Štvrtok,11.45-13.45
Tvorivé hry
Mgr. Silvia Radačovská
Streda,12.40-14.40
Športové hry (1.st.)
Mgr. Jozefína Prevužňáková
Štvrtok,13.30-15.30
Šport a športové hry (2.st.)
Mgr. Ľubomír Bodnár
Utorok, 13.30-15.30
Zábavná slovenčina
Mgr. Alena Hrabčáková
Utorok, 13.30-15.30
Tkanie a tanec
Mgr. Mária Kopilcová
Utorok, 13.30-14.30
Štvrtok, 13.30-14.30Sezónne športy
Mgr. Jozef Petrík
blokovo
Šikovné rúčky
Mgr. Mária Zdeneková
Streda, 11.45-13.45
Biblia hrou
Mgr. Gabriela Michalíková
Streda,12.40-14.45
Tvorivá angličtina
Mgr. Jozef Petrík
Streda, 13.30-15.30
Futbalový krúžok
Roman Timčo
Utorok, 14:30-16:30
Stolný tenis
Basketbal
Bc. Martina Bodnárová
Piatok, 14:00-16:00
Poznámka:
- Ponuka záujmových útvarov je predbežná, upresní sa podľa záujmu žiakov /minimálne 12 žiakov na jeden krúžok/.
Slovensko bez drog, škola bez drog
Prednášky zaujali
V piatok 12. júna absolvovali žiaci 7.- 9. ročníka zaujímavú prednášku. Na našu školu zavítal dobrovoľník Občianskeho združenia Slovensko bez drog Peter Remper. Prednáška sa uskutočnila v rámci projektu Pravda o drogách.
Prednášajúci žiakom vysvetlil, čo sú to drogy a ako vplývajú na náš organizmus. Taktiež hovoril o legálnych drogách ako je alkohol a cigarety. Podľa informácii, ktoré odzneli na prednáške sa odhaduje, že nelegálne drogy konzumuje na celom svete približne 208 miliónov ľudí. Najrozšírenejšou drogou u mladých je vraj marihuana. Vo väčšine prípadov začnú brať drogy, aby zapadli do kolektívu, zbavili sa nudy, vyzerali dospelo alebo chcú iba experimentovať. „Táto prednáška sa mi veľmi páčila. Dozvedel som sa veľa vecí. Napríklad, názvy drog a ich presné účinky. Taktiež, ma oslovil prednášajúci, ktorý bol sympatický a vtipný. Určite by som bol rád, keby som takýchto prednášok absolvoval viac,“ povedal ôsmak Jozef Šimon. Každý účastník prednášky na záver obdŕžal informačnú brožúrku a sľúbil sľub protidrogového šerifa.
Mária Kromková, 9. ročník
Vypäté emócie na javisku
Muzikál Pokrvní bratia
Vo štvrtok 11. júna navštívilo 15 žiakov deviateho ročníka historickú budovu Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Deviataci si spolu s riaditeľkou školy Máriou Kromkovou pozreli známy muzikál Pokrvní bratia.
Muzikál Pokrvní bratia čerpal námet zo životov dvoch rozdelených dvojčiat. Jeden z bratov žil v bohatstve, druhý v chudobe. Obaja milovali rovnakú ženu. Na konci dojímavého príbehu bola odhalená pravda o skutočnom pôvode bratov. Tento muzikál z dielne Willyho Russella mal smutný záver, ktorý sa skončil smrťou oboch dvojčiat. O muzikáli povedala pár slov deviatačka Emma Revická: „Pokrvní bratia ma veľmi zaujali. Celý dej bol veľmi zaujímavý. Najviac ma oslovili výborné herecké výkony, kostýmy a skvelá hudba. Nepáčil sa mi smutný koniec príbehu. Očarila ma aj prehliadka Dómu sv. Mikuláša a chrámu sv. Jána Krstiteľa pred predstavením. “
Mária Kromková, 9. ročník
MDD
Do galérie MDD boli pridané fotografie.
Divadlo Romathan očarilo
Návšteva rómskeho divadla
Vo štvrtok 21. mája sa 48 žiakov našej školy zúčastnilo výchovného koncertu v Divadle Romathan v Košiciach. „Cimbal, tanec, husličky - Ach, tie rómske pesničky“- takto sa nazýval hudobný program, ktorý žiakom predviedli profesionálni herci.
„Herci spievali rómske piesne a tancovali zaujímavé choreografie. Účinkujúci boli krásne oblečení. Nádherne pôsobili tanečníčky s pestrými kvetovanými sukňami. Na konci programu sa naši žiaci pripojili k programu tancom a spevom. Všetkým žiakom sa koncert páčil, všetci si ho užili a odmenili hercov, tanečníkov a spevákov búrlivým potleskom,“ vyjadrila sa učiteľka Miroslava Ištvanová. Dozor účastníkom koncertu robili triedne učiteľky Gabriela Pellerová, Miroslava Ištvanová, Agnesa Kušnírová, Mária Kopilcová a asistentka Ružena Poradová.
Profesionálne rómske divadlo vzniklo v roku 1992 v Košiciach a je jediné svojho druhu na Slovensku. Svoje predstavenia uvádza v rómčine i slovenčine. Divadlo má vo svojom repertoári aj množstvo hudobných rozprávok. Medzi nimi by sme našli hry Kto je na svete najkrajší, Čertovský čapáš, či rozprávku Srdce matky.
Mária Kromková, 9. ročník
Červená Čiapočka zabavila, ale aj poučila
Divadielko Gašparko
V pondelok 27. apríla nás pani Iveta Mihoková zaviedla do sveta čarov a kúziel s klasickou rozprávkou. Keďže Divadielko Gašparko nemá stálu scénu, pani Mihoková predviedla rozprávku Červená Čiapočka práve na pôde našej školy.
Táto veselá rozprávka bola o utáranom dievčatku, starej mame, ujovi horárovi a vlkovi, ktorý bol strašne hladný. Prítomní ocenili poučné dialógy, zaujímavé postavy a príjemnú hudbu. ,,Rozprávka Červená Čiapočka ma veľmi zaujala. Tento príbeh mal svoje poučenie. Najviac sa mi páčili postavy a ich zaujímavé hlášky," vyjadril sa štvrták Matúš Timko. Príbeh o Červenej Čiapočke mal premiéru prvého marca 2015.
Detské bábkové Divadielko Gašparko, ktoré funguje už od roku 1998, má vo svojom repertoári 18 hier. Medzi nimi by sme našli rozprávky - Aladin, Šípková Ruženka, Popoluška, či dokonca aj modernejšiu verziu Ako sa čert dostal do neba.
Mária Kromková, 9. ročník
Gymnastickými cvikmi k medailám
Gymnastický štvorboj
Dňa 10. apríla 2015 sa žiaci 2. až 5. ročníka Základnej školy s materskou školou Krivany zapojili do súťaže o cenné medaily. Základná škola Komenského 13 v Sabinove organizovala obvodové kolo v gymnastickom štvorboji.
Kriviansku školu reprezentovali žiaci v troch družstvách (kategória A - chlapci a dievčatá, kategória B – dievčatá). Tieto jednotlivé kategórie sa odlišovali vekom súťažiacich a náročnosťou zostav. Žiaci predvádzali zostavy na žinenke, lavičke a hrázde. Chlapci súťažili v behu. Porota dbala na presnosť pohybov, správne držanie tela a výdrž v jednotlivých cvikoch. Pozornosti porotcov neuniklo ani vonkajšie vystupovanie a úprava detí. Napríklad počas cvičenia zostavy si žiačky nesmeli upravovať vlasy, ktoré im padali do tváre. Jednotlivé cviky porota obodovala. Za zle vykonané cviky, nepresnosti a pády bola zrážka bodov. Na záver sa body v jednotlivých kategóriách zrátali.
Domov si žiaci odniesli diplomy za dve tretie miesta (kategória A - chlapci, kategória B - dievčatá). Žiaci podali výborné výkony. Zvládli boj s náradím, ale predovšetkým so svojím strachom.
Gymnastický štvorboj je súbor gymnastických cvičení. Je to súťaž 5-členných družstiev. Každý súťažiaci musí mať jednotný cvičebný úbor. Okrem športového výkonu sa hodnotí aj umelecký prejav.
Mgr. Silvia Radačovská
Perinbaba bola štedrá
Lyžiarsky výcvikový kurz v Tatrách
Krivany 9. marca 2015
Od druhého do šiesteho marca 31 žiakov našej školy absolvovalo lyžiarsky kurz. Miestom konania výcviku bolo lyžiarske stredisko Ski Strachan, nachádzajúce sa v krásnej podtatranskej obci Ždiar. Päťdňový pobyt účastníkom zabezpečil známy penzión Ždiar.
Dozor žiakom vykonávali vedúci kurzu Ľubomír Bodnár spolu s inštruktormi Jozefom Petríkom a Pavlom Haborákom, zdravotníkom bol profesionálny záchranár Pavol Karabáš. Všetci žiaci boli na začiatku výcviku rozdelení do troch skupín podľa svojej lyžiarskej zdatnosti.
Hlavným cieľom lyžiarskeho výcviku bolo osvojenie lyžiarskych zručností a znalostí potrebných na vykonávanie rekreačného turistického lyžovania a vytvoriť u žiakov aktívny vzťah k lyžovaniu.
Pre niektorých žiakov bol lyžiarsky kurz aj možnosťou zdokonaliť sa, no väčšina stála na lyžiach prvýkrát. Každý večer bol pre žiakov prichystaný bohatý animačný program. V pondelok si žiaci vypočuli zaujímavú prednášku o lyžovaní. Utorok a streda patrili okrem iného aj spoločenským hrám. V stredu sme boli na turistickej vychádzke na Strednici. Pobyt v krásnej zimnej prírode nám všetkým veľmi prospel. Vo štvrtok boli pre žiakov pripravené preteky, kde každý účastník preveril svoje lyžiarske schopnosti. Najrýchlejším chlapcom sa stal ôsmak Šimon Šimko, z dievčat prešla najrýchlejšie trať siedmačka Ľudmila Lorincová.
„S lyžovaním mám skúsenosti, no na lyžiarskom kurze som bol prvýkrát. V Ždiari sa mi veľmi páčilo. Lyžiarske podmienky na svahu boli vyhovujúce, takisto som bol spokojný aj so stravou a ubytovaním v penzióne. V rýchlostných pretekoch som obsadil druhé miesto, čo ma potešilo. Som rád, že som lyžiarsky kurz absolvoval, “ povedal pár slov siedmak Matúš Sekerák.
Mária Kromková
9. ročník
ZÁPIS DETÍ DO MŠ KRIVANY
Základná škola s materskou školou Krivany, Nachajky 1/28, 082 71 Krivany,
email: ms.krivany@mail.comOznámenie o prijímaní detí do materskej školy pre nový školský rok 2015/2016
Zástupkyňa materskej školy oznamuje, že podávanie žiadostí na prijatie detí do materskej školy na nový školský rok 2015/2016 sa uskutoční v termíne:
od 11.02.2015 do 06.03.2015
Formulár písomnej žiadosti si môže zákonný zástupca dieťaťa prevziať v materskej škole od 11.02.2015 do 06.03.2015, v pracovných dňoch v čase 7,00 – 15,00 h. Ak zákonný zástupca podá vlastnú žiadosť o prijatie dieťaťa do MŠ, ktorá obsahuje všetky potrebné údaje, táto žiadosť bude akceptovaná.
Do materskej školy sa budú na základe žiadosti prijímať prednostne deti:
- s odloženou povinnou školskou dochádzkou,
- ktoré dovŕšili piaty rok veku,
- súrodencov už umiestnených v MŠ,
Výchova a vzdelávanie v materskej škole je zameraná na celostný osobnostný rozvoj dieťaťa a akceptovaním jeho individuálnych vývinových možností, orientuje sa na prácu s deťmi vyžadujúcu špeciálno – pedagogickú starostlivosť. Materská škola spolupracuje s centrom pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove.
Edukačný proces je dopĺňaný o vyučovanie anglického jazyka, počítačovými, kultúrnymi a športovými aktivitami na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu dieťaťa.Pri zápise je zákonný zástupca dieťaťa povinný predložiť platný občiansky preukaz a rodný list dieťaťa.
Písomné oznámenie o prijatí alebo neprijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie bude zákonným zástupcom doručené najneskôr do 30. mája 2015.
Bc. Monika Kulpová, zástupkyňa riaditeľa školy pre MŠ
KARNEVAL 2015
Na známosť sa všetkým dáva,
mimoriadna zvláštna správa,
že sa v našej škole chystá mimoriadna oslava.
Nech si na tú oslavu- krásavci aj krásky,
prichystajú dopredu na karneval masky!!!!
Srdečne pozývame deti ZŠ s MŠ Krivany
dňa 13.2.2015, o 9,00 hod. do telocvične našej školy.
Čaká na Vás zábava a tombola. Cena tombolového lístka
je 0,10 eur. Prvý lístok zdarma.
Učiteľky 0.-4.roč. ZŠ s MŠ v Krivanoch
Mikulášska výzva
Vyhodnotenie Mikulášskej výzvy!
1. miesto
1. a 4. ročník Priemer 2,18 červeného oblečenia na žiaka
2. špec. Priemer 2,18
2. miesto
5. ročník Priemer 1,78
3. miesto
2. a 3. ročník Priemer 1,56
4. miesto
6. ročník Priemer 1,5
5. miesto
9. ročník Priemer 1,44
6. miesto
0. ročník Priemer 1,43
7. miesto
7. ročník Priemer 1,20
8. miesto
8. ročník Priemer 0,58
9. miesto
1. špec. Priemer 0,57
10. miesto
3. špec. Priemer 0,27
Ďakujeme... Boli ste úžasní !
Prebuď nás a ži večne, pieseň naša šarišská!
Svätoplukovi igrici
Aj dve žiačky našej školy sa zúčastnili 17. ročníka speváckej súťaže v ľudových piesňach pod názvom Svätoplukovi Igrici. Súťaž sa konala pod záštitou Matice slovenskej 27. novembra v Prešove, v koncertnej sále ZUŠ Jána Pöschla.
Našu školu reprezentovala v prvej kategórii tretiačka Sophia Luňaková, ktorá získala ocenenie za výber piesní a dramaturgiu. Naše speváčky sprevádzal na akordeóne učiteľ Jozef Petrík. Deviatačka Jana Štofaniková sa umiestnila v druhej kategórii na treťom mieste. „O súťaži som sa dozvedela len nedávno. Účasť na tejto súťaži beriem ako dobrú skúsenosť do ďalších rokov, potešilo ma tretie miesto v druhej kategórii,“ vyjadrila svoje pocity deviatačka Jana Štofaniková. Každý súťažiaci interpretoval dve ľudové piesne, z toho jedna musela byť zo šarišského regiónu.
Súťaž Svätoplukovi Igrici nadväzuje na doterajšiu Kytičku domovine a uskutočňuje sa v Roku kráľa Svätopluka. Hlavným cieľom organizátorov súťaže je vzbudiť hlboký záujem o kultúrne dedičstvo nášho ľudu a kultivovať lásku k našej vlasti.
Dievčatám ďakujeme za reprezentáciu našej školy a želáme veľa ďalších speváckych úspechov pri interpretácii slovenských ľudových piesní.
Mária Kromková, 9. ročník
Krivany a Zlatníky sa spojili
Záložka do knihy spája školy
Aj v tomto školskom roku sa žiaci Základnej školy s materskou školou Krivany zapojili do česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy. Piaty ročník projektu, ktorý vyhlásila Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave, bol venovaný téme Moja obľúbená kniha. V rámci Medzinárodného mesiaca školských knižníc (mesiaca október) sa doň zapojili aj ďalšie slovenské a české školy.
Cieľom projektu Záložka do knihy spája školy je nadviazanie kontaktov medzi školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek, ktoré žiaci môžu vyrobiť ľubovoľnou technikou. Aj krivianski žiaci sa stali vzácnymi poslami priateľstva a dobrosrdečnosti. Na hodinách výtvarnej výchovy či výchovy umením sa snažili spolu s učiteľkami prvého i druhého stupňa vytvoriť pekné záložky, ktorými chceli urobiť radosť iným deťom. Ich snaha priniesla ovocie - po vytvorení nádherných výtvorov došlo k výmene záložiek s partnerskou školou - Základnou školou Zlatníky. Prekrásna dedinka Zlatníky je súčasťou samosprávneho kraja Trenčín, má 672 obyvateľov. Samotná škola sa nachádza vo veľmi krásnom a pomerne zachovalom životnom prostredí s prírodnými lokalitami, ktoré sa uvádzajú aj v zozname zaujímavých a chránených území Slovenska (Kulháň, Stará hora, Panská Javorina). Samotný názov obce Zlatníky nasvedčuje, že sa tu v dávnej minulosti ťažilo zlato.
Práca na záložkách bola určite pre obidve školy zaujímavá. Lukáš Gurka, žiak 3. ročníka Základnej školy s materskou školou Krivany, vyjadril svoj názor na projekt: ,,Naše záložky môžu byť inšpiráciou pre druhých žiakov. Často sa stáva, že nás záložky prekvapia. Ja ich používam, ak na niečo nechcem zabudnúť.“
Projekt je zaujímavý aj tým, že žiaci obidvoch škôl sa mohli o partnerskej škole dozvedieť viac z internetových stránok. Členovia krúžku Mladí novinári napríklad o žiakoch druhého stupňa ZŠ Zlatníky zistili, že čítajú málo a uprednostňujú telesnú výchovu a šport, no napriek tomu sa do výroby záložiek zapojili v hojnom počte.
Mgr. Alena Hrabčáková
Siedmaci vodili marionety
Exkurzia v meste pod Urpínom
Naši siedmaci, v utorok 21. októbra, spolu s učiteľkami Gabrielou Michalíkovou a Miroslavou Ištvanovou navštívili Banskú Bystricu. V rámci akcie Vlakom do múzeí a galérii navštívili Literárne a hudobné múzeum.
Literárne a hudobné múzeum v Banskej Bystrici sa zameriava na dokumentáciu literárnej a hudobnej kultúry regiónu Banskej Bystrice a Brezna. Viažu sa k nemu významné osobnosti slovenskej národnej kultúry a umenia ako Matej Bel, Ján Francisci Ján Chalupka, Samo Chalupka, Andrej Sládkovič, Ján Botto , Jozef-Gregor Tajovský, Ľudo Mistrík-Ondrejov a mnohí ďalší. Múzeum zbiera a uchováva pamiatky dokumentujúce nielen osobnosti, ale aj divadelné a hudobné súbory, spolky čivýznamné podujatia a udalosti.
Žiaci navštívili 3 expozície. Expozícia Múzeum – domov múz poskytuje pohľad na históriu mesta Banská Bystrica, významné hudobné a literárne osobnosti mesta a regiónu. Pracovníci múzea pripravili pre žiakov interaktívnu hodinu o Veľkej ozdobe Uhorka, Matejovi Belovi.
Expozícia Ľudové hudobné nástroje na Slovensku prináša 250 ľudových hudobných nástrojov od 60 tvorcov.
Bábkarský salón je novou expozíciu v múzeu. Je to interaktívna expozícia, ktorá mapuje bábkarské tradície na Slovensku: rodinu Stražanovcov, rodinu Anderlovcov, Antona Anderleho z Radvane, výrobcov bábok na strednom Slovensku, ochotnícke súbory, činnosť Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici, amatérskych či profesionálnych výrobcov bábok.
Výletníci mali možnosť vyskúšať si vodenie marionet, maňušiek, či možnosť zahrať si bábkové divadlo podľa literárnej predlohy.
Po skončení prednášky v múzeu si žiaci spolu s dozorom pozreli historické centrum mesta. Na námestí ich najviac zaujali barokový Mariánsky stĺp či vodná pýcha Banskej Bystrice – Kamenná fontána.
Juliana Kušnírová, 7. ročník
A od Prešova...
V metropole Šariša sme spoznávali históriu
V stredu 22. októbra sa žiaci 5. a 6. ročníka našej školy v rámci regionálnej výchovy zúčastnili dejepisnej exkurzie. Spolu s učiteľkami Gabrielou Michalíkovou a Miroslavou Ištvanovou navštívili Krajské múzeum v Prešove. Exkurzia sa uskutočnila v rámci akcie ŽSR Vlakom do múzeí a galérií.
Aj keď počasie v tento deň nebolo veľmi priaznivé, žiakom sa exkurzia veľmi páčila. Zaujalo ich najmä množstvo zaujímavých exponátov v múzeu.
Sídlom Krajského múzea v Prešove je Rákociho palác. Je to honosná renesančná stavba, ktorú dal koncom 16.storočia postaviť Žigmund Rákoci. Predstavuje klenot mestskej renesančnej architektúry na území Slovenska i vtedajšieho Horného Uhorska.
Žiaci si v múzeu mohli prezrieť všetky aktuálne sprístupnené expozície. Expozícia Historické hodiny predstavuje spojenie vedy a umenia. Najstarším exponátom v tejto expozícii sú nástenné hodiny zo železného plechu s rímskymi maľovanými číslami s jednou hodinovou ručičkou, ktoré vyrobil na začiatku 18. storočia Ján Kraus z Krompách.
Expozícia Historické zbrane dokumentuje vývoj zbraní od 16. storočia do 20. storočia. Medzi stále expozície múzea patrí aj oddelenie venované tradičnej ľudovej kultúre. Expozícia Z pokolenia na pokolenie približuje históriu materiálnej a duchovnej kultúry šarišskej dediny. Súčasťou expozície sú aj zbierky krivianskeho etnografa Jána Lazoríka.
Expozícia Dejiny Prešova od 9. do 19. storočia približuje vznik Prešova a jeho zmeny v čase. Záver expozície dejín mesta je venovaný osobnosti Mikuláša Moyzesa. Starodávne hasičské vozidlá či stroje, ktoré sú súčasťou expozície Z dejín hasičstva na Slovensku, upútali najmä chlapcov.
Pri príležitosti 70. výročia Slovenského národného povstania a Karpatsko-duklianskej operácie múzeum otvorilo výstavu "Na fronte". Táto výstava bola pre žiakov mimoriadne zaujímavá. Netypická bola aj výstava Vtáctvo Prešovského okresu, ktorá bola vytvorená zo zbierky Zoológia Krajského múzea v Prešove.
Slávka Berdisová, 6. ročník
Najlepší školský časopis 2013
Krivý Jany získal prvé miesto
Redaktori školských časopisov z nášho regiónu i z Prešova sa v závere školského roka 2013/2014 zišli v klubovni lipianskeho gymnázia. Dôvodom bolo vyhodnotenie 9. ročníka súťaže Najlepší školský časopis 2013.
Do súťaže školských časopisov sa zapojila aj naša základná škola. Prezentoval nás časopis Krivý Jany, ktorý sa v kategórii základných a materských škôl umiestnil na prvom mieste. Na tomto úspechu mala výrazný podiel aj bývala žiačka našej školy Júlia Kromková, ktorá bola za vytrvalosť a aktivitu pri tvorbe časopisu ocenená aj individuálne. O svojom ocenení prezradila: „Je to príjemné získať takéto ocenenie, potešilo ma to. Bola by som veľmi rada, ak by sa našli nasledovníci, ktorí by v mojej práci pokračovali, venovali školskému časopisu dostatok času, a aby ich táto práca bavila a napĺňala aspoň tak ako mňa.“
Hodnotením 11 časopisov bolo už tradične poverené duo dvoch skúsených žurnalistov - hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Veronika Fitzeková a novinár Richard Šoltés, ktorí redaktorom každého zo zapojených časopisov adresovali aj osobné hodnotenie.
Naše umiestnenie nás potešilo, a zároveň povzbudilo do ďalšej tvorivej novinárskej práce.
Mária Kromková,
9. ročník
Pochutili sme si na mliečnych výrobkoch
Svetový deň mlieka na našej škole
Krivany 2.10.2014
Aj žiaci a učitelia Základnej školy s materskou školou Krivany si 2. októbra (štvrtok) pripomenuli Svetový deň mlieka na školách. Túto udalosť oslávili ochutnávkou mliečnych výrobkov, nechýbalo ani pár slov o význame mlieka a jeho blahodarných účinkoch.
V priestoroch školskej jedálne pani vedúca Mária Bačová porozprávala žiakom i učiteľom niečo o výnimočnosti mlieka, jeho význame pre človeka a hlavne pre deti. Potom všetkých ponúkla chutnými druhmi mlieka – banánovým, čokoládovým , marhuľovým a jahodovým, takisto výbornými chlebíkmi s rôznymi nátierkami. Syrová, bryndzová či vajíčková nátierka deťom chutili. Každý žiak i učiteľ dostal výborný mliečny výrobok, ktorý všetkých osviežil. Urobili množstvo pekných fotografií, ktoré budú pripomínať túto zaujímavú udalosť.
Posledná septembrová streda patrí Svetovému dňu mlieka na školách ako medzinárodná a každoročná udalosť, od roku 2000 podporovaná a propagovaná Organizáciou Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo. Cieľom tejto udalosti je podnietiť deti k zvýšenej konzumácii tejto bielej tekutiny. Mlieko obsahuje základné živiny a viaceré esenciálne látky – bielkoviny, mliečny tuk, sacharidy, minerálne látky, vitamíny (A, D, E, K) a enzýmy. Jeho najvýznamnejšou súčasťou je vápnik.
Jana Belišová, 8. ročník