• Darovanie krvi

   • PODROBNÉ INFORMÁCIE PRE DARCOV KRVI

     

    Pokiaľ ste sa rozhodli darovať krv, musíte spĺňať všeobecné základné kritériá:

     

    Ø  Musíte mať vek od 18 do 60 rokov. Pokiaľ ste pravidelným darcom, môžete darovať krv až do svojich 65 rokov. Frekvencia darovania je pre mužov 3 mesiace a pre ženy 4 mesiace od posledného odberu.

    Ø  Musíte mať telesnú hmotnosť minimálne 50 kg.

    Ø  Nesmiete byť nosičom vírusu HIV (mať AIDS).

    Ø  Nemôžete byť po prekonaní hepatitídy (žltačky) typu B a C.

    Ø  Nemôžete trpieť na iné závažné a chronické ochorenia.

    Pre ženy nie je vhodné ísť darovať krv počas menštruácie, resp. tesne pred ňou alebo po nej.

     

    Príprava na darovanie krvi

     

    Je nutné, aby ste boli pred odberom dostatočne hydratovaní. 24 hodín pred odberom vypite dostatok tekutín, minimálne 2 litre (vodu, minerálku, čaje, ovocné šťavy). Ráno pred odberom vypite 500 ml tekutín. Čierna káva je tiež povolená (okrem povinného pol litra čaju).

    Nehladujte! Na odber krvi nechoďte nalačno! Večer pred odberom a taktiež tesne pred odberom nejedzte tučné jedlá (syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a výrobky, údeniny...). Vhodné je jesť ľahké sacharidové jedlá: ovocie, zeleninu, sucháre, netukové pečivo, džem, med ... Alkohol, tučné jedlá, telesná námaha a niektoré lieky môžu prechodne spôsobiť zvýšenú aktivitu pečeňových enzýmov (ALT). Dbajte na to, aby ste boli oddýchnutí, čerství, po výdatnom spánku, pretože váš fyzický stav sa odzrkadlí na kvalite vašej krvi.

    Pred odberom krvi nefajčite (minimálne 6 hodín), nepite alkohol (aspoň 12 - 14 hodín) a 24 hodín pred odberom sa nevystavujte priveľkej psychickej a telesnej námahe, vynechajte tréningy a návštevu posilňovne.

    Darcovia môžu byť vylúčení z darcovstva pre nízku hladinu hemoglobínu, preto sa odporúča zvýšiť svoju hladinu železa konzumáciou červeného mäsa, tmavozelenej zeleniny, rias, orechov, semien, obilnín alebo užívaním výživových doplnkov obsahujúcich železo.

    Darcovia s vysokým krvným tlakom môžu darovať krv aj v prípade, že užívajú lieky. Pokiaľ ste sledovaný lekárom a Váš tlak je pod kontrolou a stabilizovaný, darovať krv môžete, avšak len v prípade, ak ste v ten deň ešte neužili liek!

    Darovať krv môžu darcovia bez akýchkoľvek symptómov, so všeobecne dobrým zdravotným stavom, takí, ktorí sa cítia dobre. Ak má darca nádchu alebo chrípku, darovanie krvi je možné až dva týždne od úplného vyliečenia a dva týždne po ukončení antibiotickej liečby.

    Darcami môžete byť aj po očkovaní proti chrípke. To isté platí po preventívnom očkovaní, napr. proti tetanu, hepatitíde typu B a besnote.

     

    Darovanie krvi

    Proces darovania krvi trvá od registrácie až po odchod domov približne 1 hodinu. Samotný odber trvá len 5 – 15 min, počas ktorých daruje darca 450ml krvi.

    Vyplníte dotazník pre darcu krvi, plazmy a krvných buniek, ktorý zahŕňa vaše osobné identifikačné údaje a rôzne dôležité otázky týkajúce vášho zdravia, životného štýlu, rizikových faktorov a vami prekonaných chorôb. Vyplňte ho pravdivo, bez akéhokoľvek zatajenia závažných skutočností, ktoré by mohli spôsobiť ujmu na zdraví darcu (vyvolanie epileptických kŕčov pri epilepsii, zlyhanie srdca pri závažných srdcových ochoreniach, atď.), ale aj prípadného príjemcu transfúzneho lieku, ktorého organizmus je väčšinou oslabený.

    Pýtajte sa na všetko, čomu v dotazníku nerozumiete! Je veľmi dôležité, aby ste porozumeli všetkým položeným otázkam.

    Celý dotazník sa nachádza v prílohe, resp. na webovej stránke NTS SR, kde si ho môžete vopred pozrieť. Vypĺňa sa zakaždým na mieste mobilného výjazdu, resp. pri každej jednej návšteve transfúziologického zariadenia.

     

    V prípade, že si nie ste istý, či ste vhodným kandidátom na darovanie krvi, vopred zavolajte do transfúziologického pracoviska a vašu situáciu skonzultujte s lekárom. Kontaktné údaje NTS SR, pracovisko Prešov:

    MUDr. Jana Leško-Andraščíková, PhD., vedúci lekár: 051 7011 617

    MUDr. Mikuláš Hudák, izba lekárov: 051 7011 612

    Zdroj: www.ntssr.sk

     

    Darovanie krvi je skutočným „darom života“, ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Je to veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý humánny krok. Veľmi pekne ďakujeme všetkým darcom za účasť!

     

    ZRPŠ Krivany, o.z., ZŠ s MŠ Krivany, a NTS SR, pracovisko Prešov

    DOTAZNÍK DARCU KRVI klikni tu